Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Syrští povstalci mají novou taktiku. Likvidují armádní elitu

Svět

  14:45
DAMAŠEK - Oponenti syrského prezidenta Bašára Asada se podle všeho stále více uchylují k taktice cílené likvidace loajálních armádních důstojníků při stupňování boje za svržení režimu. Za poslední tři měsíce zastřelili nejméně deset vysokých důstojníků, včetně několika generálů.

Osvobozená syrská armáda bojuje s vládními vojsky foto: ČTK

Jak informovala státní agentura SANA, naposledy se tak stalo v úterý, kdy ozbrojenci zastřelili podplukovníka ve výslužbě a jeho bratra, také vysokého důstojníka, před obchodem na jednom z předměstí Damašku. Na jiném místě v metropoli byl podle zpráv opozičních aktivistů zabit důstojník zpravodajské služby.

Takové případy cílené likvidace se množí poté, co režimní síly v posledních měsících tvrdě nabývají převahy nad povstalci. V současnosti Asadovy jednotky otřásly v několika městech a provinciích povstaleckou strategií obsadit pozice v terénu. Tempo vražd se, zdá se, dokonce ještě zrychlilo poté, co 12. dubna vstoupilo v platnost příměří zakotvené v mírovém plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana - a hned začalo být porušováno.

Akce jednotlivců nebo koordinovaná strategie?
Není jasné, jestli vraždy důstojníků z poslední doby páchají jednotlivci z řad opozice toužící po pomstě, nebo jestli představují koordinovanou strategii rebelů zaměřenou na destabilizaci režimu. Mluvčí Syrské svobodné armády (FSA), která má základnu v Turecku a zastřešuje ozbrojené opoziční skupiny v Sýrii, popřel, že tato armáda dezertérů stojí za vlnou útoků na vládní důstojníky. Její oběti nicméně označil za legitimní cíle.

Vraždy důstojníků mají i sektářský odstín. Většina zabitých důstojníků pochází z náboženských menšin, které jsou nejkonzervativnějšími podporovateli Asada, čelícího vpostání proti své vládě vedenému sunnitskými muslimy. Příslušníci těch menšin - zejména odnože šíitského islámu alávitů - jsou páteří armádních důstojnických postů.

Podle experta na syrskou problematiku Muhammada Bazzího jsou vraždy vládních důstojníků "pravděpodobně taktikou syrských rebelů, kteří bojují z mnohem slabší pozice. V mnoha ohledech je to klasická gerilová taktika - udeřit na slabé body v režimním armádním a bezpečnostním aparátu," řekl.

Sektářský vliv
Syrská vláda vytrvale obviňuje z vražd "teroristické skupiny", stejně jako celkově připisuje konflikt v zemi teroristům a popírá, že jde o lidové povstání. Režim tvrdí, že za minulý rok bylo zabito přes 2000 příslušníků armády a bezpečnostních sil - většinou při povstaleckých útocích na kontrolní stanoviště nebo konvoje, nebo v ozbrojených střetech.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...