3. ledna 2019 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K Thajsku míří tropická bouře, v zemi je přes 2,5 tisíce Čechů. Nepodceňujte situaci, varovalo ministerstvo zahraničí

Muži se snaží dotlačit loď do bezpečného úkrytu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži se snaží dotlačit loď do bezpečného úkrytu. | foto: APČTK

BANGKOK Thajské úřady evakuovaly desítky tisíc lidí, přerušily trajektovou dopravu a ruší i letecké spoje kvůli blížící se tropické bouři Pabuk. Ta má zasáhnout jižní pobřeží Thajska, včetně oblíbených letovisek na ostrovech Pchúket, Samui či v provincii Krabí. V lokalitě přitom nyní vrcholí turistická sezona, v zemi je přes 2500 Čechů. České ministerstvo zahraničí vydalo upozornění, aby turisté situaci nepodceňovali.

Podle agentury Reuters by měla bouře, jejíž vítr dosahuje 65 kilometrů za hodinu, udeřit na thajskou pevninu v pátek. Meteorologové uvedli, že husté lijáky, silný vichr a vlny dosahující výšky pěti metrů budou bičovat 16 provincií na jihu Thajska od čtvrtka do soboty.

Thajská letecká společnost Bangkok Airways již zastavila lety na ostrov Samui i opačným směrem. Podle thajských médií byly přerušeny rovněž trajektové spoje z tohoto ostrova i na ostrov. V tamních letoviscích tak mohou uváznout stovky turistů, napsala agentura AP.

První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými...
Pytle s pískem mají ochránit okolí pláže před následky bouře.

Provozovatelé hotelů na ostrově Samui přijímají preventivní opatření. „Od rána zatloukáme okna, připravujeme lékárničky s první pomocí, kapesní svítilny, vodu, potraviny a palivo pro generátor,“ řekla vedoucí jednoho z místních hotelů Ampavan Taopchengová. Podle ní k podobným krokům přistoupily i další hotely v lokalitě.

V Thajsku je nyní více než 2500 českých turistů, odhaduje Asociace cestovních kanceláří. „Zatím české cestovní kanceláře nemusely nikoho evakuovat, ale za pár hodin to může být jinak,“ řekl místopředseda asociace Jan Papež. Individuálním turistům v zemi asociace doporučuje zaregistrovat se do systému ministerstva zahraničí Drozd.

České ministerstvo zahraničí vydalo pro cesty do Thajska upozornění. Doporučuje nepodceňovat situaci, dbát pokynů úřadů, v případě nouze se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu. Podle úřadu by zhoršené počasí mělo kulminovat v noci ze 4. na 5. ledna. Omezení jsou možná i v předchozích a následujících dnech. Ministerstvo rovněž doporučuje registraci v systému Drozd.

Na ostrově Samui již v pátek zahynul ruský turista, když se snažil zachránit svou dceru z mořského příboje. Thajská televize PBS uvedla, že dcera přežila, ale otec ztratil vědomí, když ho vlny smetly na útesy, a záchranáři ho již nedokázali oživit. Podle agentury AP se tak Rus patrně stal první obětí bouřlivého počasí.

Úřady evakuovaly ropné plošiny a vyzvaly majitele lodí, aby nevyplouvali na moře. Podle agentury AP by bouře Pabuk by mohla být nejhorší od roku 1989, kdy tajfun Gay zanechal po sobě více než 400 mrtvých.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz