5. ledna 2019 9:38, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tropická bouře v Thajsku zeslábla. V oblasti se začíná obnovovat letecký a trajektový provoz

V Thajsku vypukla tropická bouře Pabuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Thajsku vypukla tropická bouře Pabuk. | foto: Policie ČRLidové noviny

Bangkok ropická bouře Pabuk, která zasáhla v pátek jižní pobřeží Thajska, v sobotu ztratila na rychlosti a zeslábla na tlakovou níži. Nyní míří do Andamanského moře. První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými stromy nebo bez střech a narušila elektrické vedení. I tak jsou ale škody výrazně menší, než se úřady podle agentury DPA obávaly. V oblasti se postupně obnovuje letecký a trajektový provoz, napsala agentura Reuters.

Podle meteorologů bouře spolu s tím, jak míří z pobřeží, ztratila na rychlosti. Stále je však v platnosti varování před přívalovými dešti a možnými bleskovými povodněmi v devíti provinciích. Je také nadále nutné počítat se silným větrem a vlnami do výše tři až pět metrů.

Bez elektřiny je velká část Jižního Thajska.
Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát byla uzavřena letiště...

Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát byla uzavřena letiště v této provincii, ale i v provincii Suráttchání a na prázdninovém ostrově Samui, a všechny lety byly zrušeny. Aerolinky Bangkok Airways, které mají monopol pro lety na Samui, v sobotu ráno obnovily normální provoz a přidaly další lety kvůli velkému množství uvízlých turistů v oblasti. Další letiště by měla obnovit provoz v poledne. Provoz obnovila také většina trajektů na jižní prázdninové ostrovy.

V posledních několika dnech bylo v sedmi provinciích evakuováno do přístřešků více než
28 000 osob, uvedlo oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof. Úřady mají zatím hlášenou pouze jednu oběť, člena posádky rybářského člunu, který se převrhl blízko pobřeží provincie Pattání. Jeden z členů posádky se stále pohřešuje, další čtyři jsou v bezpečí.

Portál BBC informoval ještě o nepotvrzené oběti z provincie Nakchon Sítchammarát. Zde podle práv médií, které ale úřady nepotvrdily, zahynul muž, na jehož dům spadl strom.

Hlavní turistické ostrovy ale bouře ušetřila. „Nemáme žádné oběti, vysvitlo i slunce,“ uvedly úřady na ostrově Samui. Právě v jeho případě se přitom počítalo s nejhorším. Němka Bärbel Schäferová, která na ostrově žije několik let, agentuře DPA řekla, že bouře svou razancí nijak nevybočovala z normálu. „Neulétl ani kousek střechy,“ řekla.

Mnozí Thajci přitom mají stále v paměti tropickou bouři Harriet, při které v roce 1962 přišly v zemi o život tisíce lidí.

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouřilo upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz