Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padající stromy, záplavy, tornádo. Bouře v Itálii si vyžádaly jedenáct mrtvých, zavřené jsou školy i letiště

Svět

  15:54aktualizováno  20:17
Řím/Vídeň - Bouře v Itálii si od pondělí vyžádaly nejméně 11 mrtvých, čtyři lidé byli vážně zraněni. Oznámily to v úterý italské úřady. Nejvíce obětí hlásí ze severu Itálie, kde několik lidí usmrtily spadlé stromy. Kvůli silnému větru, dešti a lokálním záplavám zůstaly v nejpostiženějších regionech zavřené školy, nefungují ani některé severoitalské přístavy a na několik hodin se uzavřelo mezinárodní letiště v Janově. Se záplavami se potýká také jižní Rakousko.

Bouře v Itálii si od pondělí vyžádaly nejméně deset mrtvých a čtyři lidé byli vážně zraněni. foto: Reuters

Mezi posledními hlášenými oběťmi je například muž, který v přímořském letovisku Rimini provozoval adrenalinový sport zvaný kitesurfing. V podalpském regionu bylo nalezeno mrtvé tělo rybáře, který v důsledku silného větru spadl do jezera Levico, když chtěl zkontrolovat stav svého člunu. 

V Dolomitech se v úterý našlo tělo 61letého muže, kterého nejspíš strhl proud rozvodněné řeky. V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala v úterý agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

Při záplavách ve Středomoří zemřelo 15 lidí, dvě osoby se pohřešují. Nejhůř dopadla Mallorca

Poblíž přístavního města Savona pak zahynula 88letá žena, když se na ni zřítil kus fasády. Další žena zemřela v severoitalské oblasti Tridentsko, když se na její dům sesulo uvolněné bahno s kamením. V jihoitalském Catanzaru se pohřešuje jeden muž. Téměř ve všech částech země platí varování před nebezpečným počasím a zůstaly zavřené školy.

V Benátkách způsobil silný vítr v kombinaci se vzedmutou hladinou vody záplavy. Náměstí sv. Marka bylo na několik hodin uzavřené, protože ani obvyklé dřevěné lávky už nezaručovaly bezpečnou cestu přes náměstí. Jev známý jako „aqua alta“, tedy pravidelné vzedmutí hladiny Jaderského moře, teprve pošesté v historii překročil hranici 150 centimetrů. Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města, ale během úterý hladina o desítky centimetrů klesla.

Pár se brodí vodou v centru Benátek.
Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města.

Svět se mezitím baví na sociálních sítích videem z benátské pizzerie, v níž se číšníci i hosté brodí ve vodě. Nenechávají se však vyvést z míry, na nohou mají vysoké gumové holínky.

Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu. „Škody jsou do stovek milionů,“ postěžoval si Zaia. Milionové škody přírodní živly napáchaly i na italském zemědělství. Například v okolí jihoitalského Brindisi tornádo zničilo olivové háje, v Kalábrii povodně zaplavily skleníky se zeleninou a na Sicílii se pod vodou ocitly sady s pomerančovníky.

Nejvyšší stupně ohrožení v úterý platily v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. V Ligurii uzavřeli všechny přístavy a také mezinárodní janovské letiště Kryštofa Kolumba bylo v úterý mimo provoz. Bez elektřiny se v regionu ocitlo 22 000 domácností. Od světa je kvůli poničené silnici odříznuto mezi turisty vyhlášené městečko Portofino jižně od Janova.

V savonském přístavu byl zaplaven automobilový terminál. Po zkratu ve dvou skladištních halách vypukl požár a zničeno bylo několik stovek automobilů - většinou luxusní značky Maserati - určených na vývoz na Blízký východ.

V přímořském letovisku Rapallo, asi 30 kilometrů jižně od Janova, bouře vytrhla luxusní jachty z jejich kotvišť a desítky plavidel byly zničeny, napsal list La Repubblica. „Je to velmi dramatické, když ve tmě vidíte siluety jachet, které proplouvají kolem a pak se roztříští,“ řekl jeden očitý svědek agentuře ANSA.

Také Řím dál trápí prudké srážky a silný vítr, který vyvrací stromy na automobily. Starostka metropole Virginia Raggiová nechala uzavřít veškeré parky kvůli obavě z padajících větví.

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země v úterý bylo podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích.

V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku. Do postižených oblastí v Korutanech v úterý zamířil rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Bouře způsobily hlavně Korutanům, Východním Tyrolům, Salcburku a dalším částem Rakouska těžké škody,“ řekl Kurz agentuře APA.

Autor: