Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kandidátka německých Zelených na kancléřku neoznačila zdroje ve své knize. Chybu teď uznala

Spolupředsedkyně německých Zelených, Annalena Baerbocková foto: Reuters

Berlín - Kandidátka německých Zelených na kancléřku Annalena Baerbocková uznala, že udělala chybu, když neoznačila zdroje, ze kterých čerpala při psaní své politické knihy „Nyní. Jak obnovíme naši zemi“. Na konci června rakouský analytik Stefan Weber poukázal na to, že v knize jsou převzaté formulace z cizích publikací. Politička minulý týden ale odmítla, že by porušila autorská práva, informovala agentura AP.
  10:05

Deníku Süddeutsche Zeitung politička řekla, že by bývalo lepší, kdyby do publikace zahrnula seznam zdrojů. Uvedla, že pracovala s otevřenými zdroji, kritiky svého postupu ale bere vážně.

Na konci června rakouský analytik Weber uvedl, že v knize jsou pasáže, které jsou převzaté z jiných publikací, aniž autorka citovala původní zdroj. Weber, který se plagiátorstvím zabývá profesně, označil toto počínání za porušení autorských práv. Advokát najatý Zelenými se ale domnívá, že žádná práva porušena nebyla.

V knize Baerbocková představuje politické vize své a své strany. Nejedná se tudíž o akademickou publikaci, na kterou by se vztahovala přísná citační kritéria. Politička minulý týden uvedla, že v díle převzala řadu myšlenek od jiných autorů.

Kandidátka německých Zelených na kancléřku Annalena Baerbocková na stranickém...
Kandidátka německých Zelených na kancléřku Annalena Baerbocková na stranickém...

Kvůli problémům s plagiátorstvím muselo v minulosti odejít ze spolkové vlády několik ministrů. Většinou se ale jednalo o pochybení v doktorských a akademických pracích.

Problémy s publikací se objevily v době, kdy Zelení ztratili svůj náskok v průzkumech. V dubnu, když byla Baerbocková jmenována kandidátkou na kancléřku, Zelení vedli v průzkumech stranických preferencí. Poslední průzkumy ale přisuzují první místo unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Preference CDU/CSU se pohybují kolem 30 procent, Zelených kolem 20 procent.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...