Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nezávislost vyhlásíme v následujících dnech, říká premiér Katalánska. S Madridem nemluví

Katalánský premiér Carles Puigdemont | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský premiér Carles Puigdemont | foto: Reuters

MADRID Katalánsko vyhlásí nezávislost na Španělsku v následujících dnech. Britské televizi BBC to v úterý večer řekl premiér autonomní oblasti Carles Puigdemont. Jeho vláda tak prý bude konat na konci tohoto nebo na začátku příštího týdne. V minulých dnech se spekulovalo, že by Puigdemont mohl katalánskému parlamentu navrhnout vyhlášení nezávislosti již na středeční schůzi.

Původně katalánští představitelé tvrdili, že takový krok učiní do dvou dnů od vyhlášení výsledků nedělního referenda. V něm bylo podle Barcelony odevzdáno zhruba 90 procent hlasů ve prospěch nezávislosti, ovšem při účasti necelých 43 procent katalánských voličů.

Puigdemont také řekl, že jeho vláda momentálně nijak nekomunikuje s Madridem. Světová média se tento týden shodují, že dialog je jedinou schůdnou cestou k řešení španělské politické krize. Obě strany však zatím takové jednání podmiňují požadavky, které jsou pro druhou stranu nepřijatelné.

Španělská vláda tento týden zároveň pohrozila, že v souladu s článkem 155 španělské ústavy by mohla pozastavit autonomii Katalánska. Puigdemont hrozbu komentoval, že pokus Madridu o převzetí kontroly nad autonomní oblastí na severovýchodě země by představoval „chybu, která by všechno změnila“.

Nejnovější Puigdemontovo prohlášení přišlo těsně před televizním vystoupením španělského krále Felipeho VI. Ten v úterý separatisty ostře kritizoval. Katalánští lídři podle něj prokázali uspořádáním referenda nepřijatelnou neloajalitu, v regionu je podle něj třeba znovu nastolit řád.

Studenti se účastní protestu dva dny po zakázaném referendu o nezávislosti v...
Studenti zabalení v katalánské vlajce kráčí ulicí.


V úterý ovládly Katalánsko mohutné protestní demonstrace, v nichž jejich účastníci projevovali rozhořčení a nenávist vůči ústřední vládě. Ulice Barcelony přitom během úterních demonstrací zaplnilo na 700 tisíc lidí. Veřejná doprava byla zároveň ochromena stávkou a byla zavřena většina tamních škol. Demonstrace také přerušily provoz na desítkách ulic a do práce během stávek nepřišly celkem tři čtvrtiny státního zdravotnického personálu. Situací v Katalánsku se ve středu bude zabývat i Evropský parlament.

Co říká španělská ústava

Výběr ustanovení španělské ústavy, o kterých se hovoří v souvislosti s nynější krizí vyvolanou rozhodnutím Barcelony uspořádat referendum o nezávislosti Katalánska a takovou nezávislost vyhlásit. Madrid k uspořádání referenda nedal souhlas, a proto ho považuje za neústavní. V případě vyhlášení katalánské nezávislosti se spekuluje o tom, že centrální vláda omezí pravomoci autonomie:

"Článek 149 (1) Stát má výhradní pravomoci v následujících záležitostech: (...) 32. Povolení svolat lidová hlasování prostřednictvím referend." "Článek 155 (1) Jestliže samosprávný celek neplní závazky, které mu ukládá ústava nebo jiné zákony, nebo jedná způsobem, který vážně poškozuje obecné zájmy Španělska, vláda poté, co podá oficiální stížnost prezidentovi samosprávného celku a nedostane uspokojivou odpověď, může po schválení většinou v Senátu učinit všechna opatření potřebná pro vynucení daných závazků nebo pro ochranu výše zmíněných obecných zájmů.

(2) Za účelem realizace opatření uvedených v předchozím odstavci může vláda vydávat pokyny všem orgánům samosprávných celků." lex ank hej

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...