5. října 2017 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid brání nezávislosti. Ústavní soud pozastavil schůzi katalánského parlamentu

Policie na stoupence katalánského referenda v Barceloně střílela gumové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie na stoupence katalánského referenda v Barceloně střílela gumové... | foto: Reuters

MADRID Španělský ústavní soud dnes pozastavil plánovanou pondělní schůzi katalánského regionálního parlamentu, aby zabránil jeho hlasování o nezávislosti autonomní oblasti na Španělsku. Zároveň pohrozil poslancům a zejména vedení sněmovny odpovědnému za svolávání schůzí trestním postihem, pokud se zasedání přece jen uskuteční.

Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu a vyjádřila nad ním politování. Zároveň podle webu katalánského listu La Vanguardia upozornila, že žádné rozhodnutí o schůzi nebylo ještě ani schváleno.

Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont dal najevo, že chce poslancům představit konečné výsledky nedělního referenda, ve kterém 90 procent zúčastněných katalánských voličů hlasovalo pro nezávislost. 

Volební účast ale podle dosavadních informací jen mírně překročila 40 procent a samotné referendum, které provázely zmatky kvůli tvrdému zásahu policie na některých místech, nesplňovalo podle všeobecných norem požadavky na tajné a nezávislé hlasování.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid.
Studenti zabalení v katalánské vlajce kráčí ulicí.

Zásah ústavního soudu iniciovali opoziční socialisté v katalánském regionálním parlamentu. Soud upozornil, že jakékoli rozhodnutí katalánského zákonodárného sboru na pozastavené schůzi bude neplatné. Také varoval regionální poslance, že by se v případě zasedání či hlasování vystavili hrozbě trestního stíhání.

Zdroje z vedení katalánského parlamentu sdělily listu La Vanguardia, že po formální stránce nemá rozhodnutí soudu smysl a je tedy i neplatné, protože ruší schůzi, která ještě ani nebyla svolaná. Forcadellová na twitteru ironicky označila soudní krok za nový návrh dialogu ze strany Madridu.

Další nepříjemnou zprávou pro katalánce je, že Španělská Banco Sabadell se podle tisku rozhodla přesunout sídlo mimo Katalánsko. Španělská vláda prý plánuje dekret, který podobné přesuny usnadní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz