4. října 2017 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyhlásí Katalánsko nezávislost? Parlament rozhodně v pondělí

Katalánský premiér Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský premiér Carles Puigdemont. | foto: Reuters

BARCELONA Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti na základě nedělního referenda zabývat příští pondělí. Uvedla to agentura Reuters na základě zprávy katalánského deníku La Vanguardia a vyjádření zdroje z katalánské vlády.

Zařazení tématu do pondělního programu navrhli poslanci ze stran Junts Pel Sí a CUP podporujících samostatnost Katalánska. Separatisté mají ve 135členném katalánském parlamentu 72 křesel. 

Premiér Carles Puigdemont je toho názoru, že výsledek nedělního referenda, jehož konání zakázal španělský ústavní soud, Katalánce opravňuje k vyhlášení samostatného státu. V chaotickém referendu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Studenti zabalení v katalánské vlajce kráčí ulicí.
Hasiči na protestu.

Puigdemont by mohl plány své vlády vysvětlit v dnešním televizním vystoupení, které je ohlášeno na 21:00 SELČ. V úterý večer řekl britské stanici BBC, že vyhlášení nezávislosti je otázkou několika dní a že další kroky přijdou „na konci tohoto nebo na začátku příštího týdne“.

Agentura Reuters uvedla, že vzhledem k postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz