4. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Co s Katalánskem se bude řešit v EU, Trump ve Vegas a těšte se na volební spoty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Stávka v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka v Barceloně. | foto: ČTK

PRAHA Po víkendovém bouřlivém dění Evropský parlament mimořádně zařadil na středu diskusi o násilnostech v Katalánsku. Část českých europoslanců míní, že násilí podpoří separatisty, další europoslanci ČR dávají odpovědnost katalánské vládě. Násilí odsoudili i politici v Česku, včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Podle šéfa české diplomacie jde ale o vnitřní záležitost Španělska.

Protesty pokračují. Na 300 000 lidí se v úterý shromáždilo v katalánské metropoli Barceloně na protest proti násilí, které v neděli při hlasování o nezávislosti Katalánska použila španělská policie. Ošetřeno muselo být skoro 900 lidí, kteří se pohybovali u volebních místností, aby tam odhlasovali, anebo aby je bránili před zasahujícími policisty. Protestovalo se na mnoha dalších místech, zablokovány byly desítky silničních tahů v celém Katalánsku. Původně avizovaná generální stávka se dotkla částečně veřejné dopravy, nevyučovalo se na vysokých školách, v omezeném režimu fungovaly nemocnice.

Dnes by na předpokládané schůzi katalánského parlamentu mohl premiér Carles Puigdemont předložit ke schválení návrh na vyhlášení nezávislosti, které v referendu údajně podpořilo 90 procent hlasujících.

Trump ve Vegas. Pokračuje vyšetřování masakru v Las Vegas. Město navštíví prezident Donald Trump, který se setká se záchranáři a s pozůstalými po bezmála 60 obětech bezprecedentní střelby na návštěvníky koncertu countryové hudby.

Politické tsunami se bude hrnout ze všech stran. V České televizi a Českém rozhlase se začnou vysílat předvolební spoty subjektů kandidujících ve volbách do Sněmovny 20. a 21. října (do 18. října). Starostové mohou od tohoto dne vyhradit plochy pro vylepení volebních plakátů.

Kauza Vojenské zpravodajství. Soud pokračuje v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců.

Pomník Fajtlovi. V 17.00 dojde k odhalení pomníku československému stíhacímu pilotovi Františku Fajtlovi (1912-2006), který bojoval za druhé světové války v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu. Pomník bude stát ve Vokovickém parku, mezi ul. Vokovická a K Červenému vrchu v Praze 6.

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky