6. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Loučení s Třískou, Nobelova cena za mír a soud s Grandi Stazioni

Praha, srpen 2017, Jan Tříska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, srpen 2017, Jan Tříska | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA V pátek vzdají poslední poctu příbuzní, přátelé a kolegové herci Janu Třískovi, pietu od 9:30 hostí Národní divadlo. Program vyvrcholí vynesením rakve před budovu, odkud pak herce vyveze vozidlo mezi špalírem přítomných.

Čestná stráž kolem rakve. „Divadlo bude v pátek otevřeno od 9:30, veřejnost bude moct přicházet před první řadu divadla položit květinu na forbínu. Ve foyer pak bude kondolenčníkniha, kde budou moci lidé vyjádřit soustrast,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí první scény Tomáš Staněk k poslednímu rozloučení s Janem Třískou. Program piety ladili organizátoři ještě ve středu večer. Poslední rozloučení oficiálně odstartuje v 10 hodin, kdy si vezme slovo ředitel Národního divadla Jan Burian. Program potrvá asi čtyřicet minut.

Středobodem jeviště se stane rakev, kolem níž se bude po třech výrazných osobnostech na každé straně držet čestná stráž. Na místě by se tak měli vystřídat herečtí kolegové Jana Třísky Iva Janžurová, Alois Švehlík, Jan Hrušínský či ministr kultury Daniel Herman. Současně se počítá se tím, že ve smuteční řeči na Třísku vzpomenou třeba překladatel shakespearovských her Martin Hilský či herec a režisér Martin Huba.

Server Lidovky.cz bude mít na místě reportéra a přineseme z piety videopřenos.

Grandi Stazioni chce třičtvrtě miliardy. Obvodní soud pro Prahu 1 se začne zabývat žalobou italské společnosti Grandi Stazioni, která požaduje přes 776 milionů korun za opravu odbavovací haly a stavbu obchodů na pražském hlavním nádraží.

Petr Mach vs. stát. Soud pokračuje v projednávání žaloby někdejšího šéfa fotbalové Sparty Petra Macha, který chce po státu zhruba 83 milionů korun odškodného. Peníze požaduje za to, že se z jeho trestního spisu podle něj ztratil klíčový důkaz o tunelování Machových bankovních účtů.

Nejprestižnější „Nobelovka“. V norském Oslu bude v 11:00 vyhlášena letošní Nobelova cena za mír.  Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (22,5 milionů Kč), letos to je o milion švédských korun více.

10. kolo extraligy. První repríza souboje o mistrovský titul z minulé sezony se odehraje v pátečním 10. kole hokejové extraligy. Brno přivítá Liberec na svém ledě, kde finálovou sérii s výsledkem 4:0 v dubnu uzavřelo. Další souboj těžkých vah uvidí Třinec, kam přijede Sparta. Na pátou výhru v řadě bude v Mladé Boleslavi útočit Zlín, Litvínov se na ledě Jihlavy bude naopak snažit utnout sérii pěti utkání bez bodového zisku.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz