Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Katalánský premiér Puigdemont je v Belgii. Podle médií chce požádat o azyl

Svět

  20:24aktualizováno  21:09
BARCELONA/BRUSEL - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont odjel v pondělí s pěti členy své vlády do Bruselu poté, co španělská prokuratura obvinila vedení regionu ze vzpoury a dalších trestných činů. Důvody odjezdu oficiálně nejsou známé. Belgický právník Paul Beckaert řekl agentuře Reuters, že bude Puidgemonta zastupovat. Nepotvrdil však, zda bude pracovat na žádosti o azyl, kterou se expremiér chystá podat některých španělských médií. Možné udělení azylu již v neděli odmítl belgický premiér Charles Michel.

Katalánský premiér Carles Puigdemont během sobotního projevu. foto: Reuters

Podle části španělských médií odjel Puigdemont jednat o podpoře pro nezávislost Katalánska s vlámskými nacionalisty usilujícími o rozdělení Belgie. Televize La Sexta či web deníku El Periódico však uvádějí, že cílem katalánských politiků je zůstat v exilu.

Katalánskou vzpouru řeší španělská prokuratura. Obviněné vládě hrozí 30 let vězení

Puigdemont a část jeho ministrů čelí obviněním, za něž mohou dostat desítky let vězení. Prokuratura je viní mimo jiné z toho, že v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska.

„Mohu potvrdit, že Carles Puigdemont, který je nyní v Belgii, mne jmenoval svým právním zástupcem,“ řekl Reuters advokát, který v minulosti hájil proti vydání do Španělska některé členy baskické teroristické skupiny ETA. „Jsem jeho advokátem pro případ, že by mě potřeboval,“ dodal Beckaert s tím, že pro Puigdemonta žádnou žádost nepřipravuje.

Španělské ministerstvo vnitra podle listu El País o pobytu Puigdemonta a pěti exministrů v Belgii ví. Podle úřadu to nepředstavuje žádný problém, horší by prý naopak bylo, kdyby se nadále snažili působit v Barceloně ve svých bývalých funkcích, které Madrid zrušil v pátek. Ministerstvo uvedlo, že v současnosti „neexistuje žádný druh omezení“ svobody Puigdemonta ani jeho spolupracovníků.

Paslanec: „Premiér je v exilu“

Poslanec katalánského parlamentu Lluís Llach z Puigdemontovy separatistické koalice Společně pro ano (JXSí) na Twitteru napsal, že „premiér (katalánské) republiky je v exilu“, což by podle něho měla Evropa vnímat jako jasnou vinu španělské vlády.

Puigdemont zamířil do Bruselu den poté, co belgický státní tajemník pro azylové a migrační otázky Theo Francken uvedl, že by mohl belgické úřady požádat o azyl. Premiér Michel krátce nato slova politika z vlámské nacionalistické strany korigoval a uvedl, že poskytnutí azylu „absolutně není na pořadu dne“ a vyzval Franckena, aby „nepřiléval olej do ohně“. Belgie sice zaujala vůči španělské vládě kritický postoj po policejním zásahu při referendu o nezávislosti, stejně jako ostatní země Evropské unie však nehodlá uznávat nezávislost Katalánska založenou na porušení španělské ústavy.

Protesty v Madridu.
Tisíce lidí se shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska.
Autor: