Již před krizí okolo Katalánska ji například ekonomický list El Economista nazýval „nejmocnější ženou Španělska“, jiní o ní běžně píší jako o „železné dámě španělské politiky“. Právě na Sorayu Sáenzovou přejde v nejbližší době většina pravomocí sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.
Expert: Katalánsko vyhlásilo nezávislost jen na papíře. Proto, aby Španělé byli za ty zlé![]() |
Ve Španělsku jí často říkají jen Soraya. Manželka právníka a matka šestiletého Ivána byla ambiciózní už od dětství. V životopise uvádí její učitelka, že když tato dcera kadeřnice dostala ve škole horší známku, hned se rozplakala.
Dnes často tahá za Rajoye horké kaštany z ohně. Ve své nejnovější misi má čelit, podle listu El País, „největší výzvě španělské demokracie.“ Pokud se jí to povede, možná se vyplní předpověď jejího stranického kolegy z PP: „Soraya bude jednou premiérkou.“
Vzhledem k jejím dosavadním tvrdým veřejným vyjádřením v souvislosti s krizí nelze počítat s tím, že by vůči separatistům postupovala v rukavičkách.
Saénzová společně se španělským premiérem Marianem Rajoyem vytvořili „železnou dvojici“, která vždy vystupuje rázně a nekompromisně. Když je třeba varovat separatisty z Katalánska a vyzvat je k dodržování zákonů, často se před mikrofonem jménem Madridu objevuje právě ona. „V Katalánsku nyní pošlapávají demokracii,“ prohlásila nedávno.
Vyhlášení rychlých voleb nového parlamentu označují španělští komentátoři za manévr, jímž vzal premiér Rajoy vítr z plachet hnutím a stranám usilujícím o nezávislost Katalánska.
Sáenzová se narodila 10. června 1971 ve Valladolidu. V roce 1994 vystudovala práva. Když jí bylo 29 let, sedla na autobus a odjela do Madridu, aby se stala poradkyní tehdejšího ministra školství Rajoye. Od roku 2004 zasedá v parlamentu, místopředsedkyní vlády je od prosince 2011.
V letech 2011 - 2016 byla mluvčí vlády, od listopadu do prosince 2014 ministryní zdravotnictví, v září 2014 ministryní spravedlnosti a v letech 2008 - 2011 mluvčí Lidové strany (PP) v parlamentu.