29. října 2017 11:50, aktualizováno  13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barceloně demonstrovaly za jednotu Španělska statisíce lidí

V Barceloně proti katalánské nezávislosti protestuje milion lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Barceloně proti katalánské nezávislosti protestuje milion lidí. | foto: ReutersReuters

BARCELONA V Barceloně se v neděli sešly statisíce lidí na demonstraci za jednotu Španělska. Zatímco podle organizátorů jich dorazilo 1,1 milionu, policie napočítala 300 000 demonstrantů. Lidé nesli španělské i katalánské vlajky a volali hesla „Díky Španělsko, Katalánsko Tě miluje“.

V průvodu, který prošel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra. Manifestace se zúčastnili i někteří místní politici a lídři stran, kteří odmítli v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.

Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem „Všichni jsme Katalánsko“ a má být protestem proti páteční rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Tu schválil katalánský parlament, v němž měli v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil na prosinec volby.

Manifestace v Madridu.
Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými...

Organizace SCC pořádala podobně velkou demonstraci už 8. října, kdy také lidé v ulicích Barcelony protestovali proti snahám tamní vlády o odtržení této autonomní oblasti od Španělska. Tehdy SCC oznámila, že dorazil téměř milion lidí, podle policie jich byl na 350 tisíc.

Na demonstraci, která skončila asi dvě hodiny po poledni španělskou hymnou, vystoupilo i několik bývalých a současných španělských politiků, například socialistický politik Josep Borrell, jenž býval španělským ministrem a také předsedou Evropského parlamentu. Dorazila i španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová či předseda strany Ciudadanos Albert Rivera. Z místních politiků přišel šéf katalánských lidovců Xavier García Albiol či lídr katalánských socialistů Miquel Iceta.

Nedělní manifestací lidé protestovali i proti rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou schválil parlament tohoto autonomního regionu v pátek. V parlamentu měli totiž v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil volby na 21. prosince.

Asi stovka demonstrantů se dopoledne sešla před velitelstvím policie a volala „Nejste v tom sami!“. Právě na policii totiž bude zajistit v rozdělené zemi pořádek v následujících dnech, kdy se čekají i demonstrace separatistů a kdy jedny z katalánských odborů plánují stávku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz