31. ledna 2017 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kauza fiktivního zaměstnání Fillonovy manželky roste. Získat měla skoro milion eur

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Francouzský politik Francois Fillon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský politik Francois Fillon | foto: Charles PlatiauReuters

PAŘÍŽ Kauza kolem manželky kandidáta nadcházejících prezidentských voleb ve Francii se prohlubuje. Vyšetřovatelé v úterý z budovy parlamentu odnesli dokumenty v rámci vyšetřování podezření, že dosavadní favorit voleb François Fillon je zapleten do fiktivního zaměstnávání své ženy. Uvedla to agentura AFP.

Časopis, který aféru rozpoutal, později uvedl, že politikova žena si nevydělala půl milionu eur, ale skoro dvakrát tolik, respektive přes 900 tisíc eur (více než 24 milionů korun).

Vyšetřovatelé se zaměřili na kancelář poslance za konzervativní stranu Republikáni a bývalého premiéra Fillona. Jeho stranický kolega Christian Jacob novinářům řekl, že šlo o domovní prohlídku. Podle vyšetřovatelů ale šlo „spíše o předání dokumentů, než o domovní prohlídku“. Fillon už dříve žádal justici, aby vyšetřování pokračovalo co nejrychleji. Odmítá jakékoli pochybení a obvinění označil za snahu ho zdiskreditovat krátce před volbami. „Má jednomyslnou podporu poslanců (strany Republikáni),“ zdůraznil v úterý zákonodárce Jacobs.

Satirický týdeník Le Canard enchaîné minulý týden napsal, že Penelope Fillonová inkasovala od státu celkem 500 000 eur (13,5 milionu korun) za práci poslanecké asistentky svého manžela a jeho nástupce, kterou ale ve skutečnosti nevykonávala. Zaměstnávání manželky zákonodárce není ve Francii nelegální, fiktivní zaměstnání však ano. Zarážející je rovněž výše vyplacených částek ze státních peněz.

Časopis Le Canard enchaîné v úterním vydání uvedl, že Fillonová jako údajná poslanecká asistentka obdržela od parlamentu celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun), a kromě toho si přišla na zhruba 100 000 eur (2,7 milionu korun) v časopise La Revue des deux mondes. Fillon podle časopisu také odměnil dvě ze svých dětí během jejich studií částkou 84 000 eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty.

Fillona a jeho manželku v pondělí odděleně vyslýchala policie v rámci vyšetřování, které hned po zveřejnění podezření v týdeníku zahájila pařížská finanční prokuratura. „Sdělili jsme užitečné informace, abychom ukázali pravdu, abychom dokázali práci, kterou Fillonová vykonávala,“ řekl pár po skončení výslechů.

ČTK
  • 7Diskuse