2. února 2017 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Musí skončit.‘ Kandidát francouzské pravice Fillon doplácí na ‚trafiku‘ pro ženu

Francois Fillon zvítězil v pravicových primárkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francois Fillon zvítězil v pravicových primárkách | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ve Francii sílí tlak na prezidentského kandidáta umírněné pravice Françoise Fillona, aby v důsledku skandálu kolem své manželky odstoupil z kampaně. Vyměnit ho chce stále více jeho stranických kolegů, podle kterých již není s to volby vyhrát. Napětí kolem Fillona se ve čtvrtek podle místních médií zvýšilo poté, co televizní stanice France 2 oznámila, že večer zveřejní starší nahrávku, která zpochybňuje nynější tvrzení kandidáta.

„Myslím, že náš kandidát musí skončit,“ prohlásil ve středu večer v horní komoře parlamentu senátor Alain Houpert z Fillonovy strany Republikáni. „Potřebujeme změnit taktiku, strategii. Musí se to stát rychle, dnes,“ řekl ve čtvrtek v rozhlasové stanici RTL konzervativní zákonodárce Georges Fennech. Poslanec Philippe Gosselin vyzval expremiéra Alaina Juppého, který s Fillonem prohrál ve stranických primárkách, aby začal uvažovat o převzetí kandidatury.

Někteří členové strany naopak stále vybízejí k další podpoře Fillona, ale hlasy mnohých z nich podle komentářů nejspíš ustanou po večerním pořadu veřejnoprávní televize France 2. Stanice ve čtvrtek oznámila, že zveřejní ukázky z rozhovoru, v němž Penelope Fillonová před lety popřela nynější tvrzení manžela, že léta pracovala jako placená parlamentní asistentka.

Skandál vyvolal francouzský týdeník Le Canard enchaîné, který od minulého týdne postupně napsal, že Fillonová jako asistentka svého muže a poté jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně inkasovala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun), a kromě toho si přišla na zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) v listu La Revue des deux mondes, přičemž v něm vyšlo jen málo jejích článků. Fillon jako někdejší poslanec podle časopisu také odměnil dvě ze svých dětí během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty.

Zaměstnávání příbuzných zákonodárce není ve Francii nelegální, fiktivní zaměstnání však ano. Zarazila rovněž výše vyplacených částek. Justice začala již minulý týden případ vyšetřovat a Fillonovi, jeho ženě, nebo oběma hrozí trestní stíhání. Fillon jakoukoli vinu popírá a v obvinění vidí snahu vládní levice zdiskreditovat ho před volbami. Stále trvá na tom, že manželka dostala peníze za odvedenou práci.

„Nikdy jsem nebyla asistentkou svého manžela,“ řekla podle France 2 Fillonová v rozhovoru, který v květnu 2007 poskytla britskému týdeníku Sunday Telegraph. Francouzská televize, která nyní našla nahrávku rozhovoru, má přitom jistotu, že Fillonová dostávala nejméně v letech 1998 až 2002 od manžela plat jako jeho parlamentní asistentka, zdůraznila moderátorka investigativního pořadu televize Envoyé spécial (Zvláštní dopisovatel) Elise Lucetová.

Média ve čtvrtek zveřejnila výsledek bleskového průzkumu, podle kterého si 69 procent Francouzů přeje, aby Fillon odešel z kampaně. Ve středu zveřejněný výsledek ankety ukázal, že dosud favorizovaný Fillon by nyní nepostoupil do druhého kola. Novým favoritem nadcházejících prezidentských voleb ve Francii se podle průzkumu stal nezávislý centrista Emmanuel Macron.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz