Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Alarmující studie: Každé čtvrté dítě v Německu trpí psychickými poruchami

Děti (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto). | foto: SHUTTERSTOCK

BERLÍN Data, která od zhruba 800 000 dětí a dospívajících sesbírala jedna z německých pojišťoven, potvrzují, že každé čtvrté dítě narozené u našich západních sousedů trpí některou mentální poruchou. Jedná se o případy, které často končí dlouhodobým pobytem v nemocnici či léčebně.

Průzkum, jehož výsledky zveřejnila pojišťovna DAK ve čtvrtek, probíhal mezi lety 2016 a 2017. Podle výsledků, které Deutsche Welle označilo za alarmující, vykazuje 24 procent známky psychické poruchy. Například depresí však trpí „pouze“ méně než dvě procenta nezletilých mezi 10 a 17 lety a zhruba 2,2 trápí úzkosti.

Ačkoliv se zdánlivě jedná o malé procento obyvatelstva, jde o asi 238 000 děti, které tyto poruchy trápí.  Podle studie jsou k psychickým poruchám (především depresi) mnohem náchylnější děvčata. 

Lékaři předepsali nějaký druh antidepresiv v roce 2017 zhruba 17 procentům nezletilých pacientů. Až osm procent nemocných skončilo na léčení, přičemž průměrný čas strávený v léčebném zařízení byl 39 dní. Čtvrtina těchto pacientů navíc bude potřebovat dodatečnou léčbu. 

„Očividně máme díry v kvalitě následné léčby, kterou pacienti podstupují po léčbě na psychyatrii. Míra rehospitalizace dosahující 24 % je naprosto alarmující,“ uvedl šéf DAK Andreas Strom.

Čím konkrétně jsou psychické problémy způsobeny, se nedá přesně popsat. Existují případy, kdy se problémy objeví například po šikaně ve škole. Děti s chronickými psychickými poruchami navíc jsou mnohem náchylnější ke zmíněné depresi či úzkostem. Podobně jsou na tom také děti, jejichž rodiče trpí některou poruchou nebo jsou závislí na drogách.

„Riziko deprese je u jisté skupiny mladistvých vyšší než je běžné. Takové děti často své problémy skrývají, protože se za ně třeba stydí. Trpí v tichosti a dlouho trvá, než se jim dostane opravdové diagnózy a správné péče,“ uvedl Storm. „Starší lidé musí mnohem lépe vnímat, jak se děti kolem nich chovají. Ať už se jedná o rodiče, učitele či vychovatele v zájmových kroužcích.“

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...