Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ganga plná mrtvol? Příčinou jsou přeplněná krematoria a vysoké ceny za zpopelnění

Svět

  19:00
Sujabadu/Washington/Praha - Před dvěma týdny sužoval indické pobřeží řeky Gangy zdrcující pohled na stovky plovoucích mrtvol na hladině či těla zakopaná v písku. Nikdo ovšem neví, kolik těl mohlo být infikováno nemocí covid-19. Rybáři se pak bojí kontaminace vody. Důvodem pro vysoký počet mrtvých v řece by mohla být přeplněná krematoria i několikrát vyšší ceny za dřevo na zpopelnění.

Sociální sítě musí na pokyn indické vlády smazat příspěvky odkazující na ,indickou’ mutaci covid-19

Pracovník ekologického programu Darsan Nishad byl před dvěma týdny vyslán k řece, kde našli osm lidských těl. Ty svázali k sobě, připravili na přepravu a vyšetření a následné byly zpopelněny. ,,Netušili jsme, odkud přišli. Netušili jsme, jestli byli nemocní,“ říká Nishad. Řeku Gangu hinduisté považují za zdroj ochrany a čistoty. ,,Tato voda je pro nás všechny posvátná. Věříme, že pokud se do ní jedinkrát ponoříte, jste chráněni na celý život,“ dodal.

Tamní úřady se domnívají, že hlavním důvodem vypuštěním těl mohl být tradiční rituál odevzdání zesnulých do posvátných vod. Otázkou ovšem je, kolik z nich bylo infikováno koronavirem. Mnozí lidé se ale podle listu The Washington Post uchýlili spíše k pohřbení těl do řeky, protože si v rámci jiného rituálu, nemohou dovolit své zesnulé zpopelnit. Zatímco kdysi zpopelnění stálo 70 dolarů, s příchodem 2. vlny pandemie se jeho cena zvýšila na 400 dolarů.

Pouti se účastní také Laxmi Narayan Tripathi, vůdkyně organizace pro...
Kumbh Mela trvá 55 dní a je charakterizován také jako svátek úrodnosti, božské...

Mnoho lidí je navíc bez práce kvůli uzavírce, například ti, kteří po řece převáželi poutníky a turisty. Rybáři se pak strachují, zda se po vypuštění těl do řeky nemohou kontaminovat ryby i voda. Jediné řemeslo, které v této době ,,vzkvétá,“ je to dřevorubecké. Mnoho lidí totiž potřebuje dodat dřevo, aby mohli spálit těla svých příbuzných.

,,Virus je silnější než bůh“

Z celé situace jsou unavení i duchovní. ,,Za poslední dva dny jsem to dělal 15krát (pohřební obřady pozn. red). Většinou to byly případy obětí koronaviru z nemocnice,“ řekl kněz Satindra Kumar. ,,Pandemie byla zničující. Někteří lidé říkají, že virus je silnější než Bůh. Nemůžu to zastavit, ale budu pokračovat v modlitbách a doufat, že to přinese rodinám trochu klidu,“dodal.

Po děsivém pohledu na hladinu řeky se rozhodly tamní úřady zasáhnout. Místní i státní orgány zřídily sítě bezplatných kremačních míst, kde je k dispozici palivové dříví, ale třeba i kněží, kteří slouží truchlícím pozůstalým jako podpora.

WHO považuje variantu koronaviru z Indie za zvláště znepokojivou. Je možné, že je schopná obcházet vakcínu

Několik takových sítí funguje v historickém městě na západním břehu řeky Gangy – Váránasí. V centru města bylo zřízeno koronavirové středisko.Tamní pracovníci přijímají hovory, kontrolují izolované pacienty, objednávají sanitky pro ty, kteří potřebují hospitalizovat a zařizují kremace. Právě ta fungují v nepřetržitém provozu. Velká obrazovka na zdi pak zobrazuje aktualizované informace o dostupných lůžkách či dodávkách kyslíku.

Tradice navzdory pandemii

To je ovšem doména měst, lidé z vesnic k podobnému středisku nemají přístup. I tak se ale mnoho lidí z vesnic zamíří do pohoří Západního Ghátu pochovat své blízké. Důvodem je řádné hinduistické požehnání mrtvých. Příchozí z menších měst taky dodávají, že musí nést ekonomické břímě, aby řádně uctili tradici svých předků. Po generace sem přicházeli lidé kvůli obřadům, které jsou pro nás sváté, řekla šedesátiletá farmářka Lakshmi Singhová. Mnoho případu koronaviru neviděla, protože je izolovaná v lesích. Dáme naše zesnulé Ganze, jako to dělali naši předkové, to nás udržuje v bezpečí,“ řekla šedesátiletá farmářka.

Zdravotníci jedou v Indii na doraz, situaci na místě pomáhají řešit i Lékaři bez hranic, říká jeden z jejich šéfů

Pandemie covidu-19 si už v Indii vyžádala skoro
300 tisíc obětí, tempo šíření nákazy ale dál mírně zpomaluje. Zatímco ještě počátkem května denně přibývalo přes 400 tisíc lidí nakažených koronavirem, nyní se bilance celý týden drží pod hranicí 300 tisíc. Za poslední den v Indii přibylo zhruba 240 tisíc infikovaných a 3741 úmrtí, uvedla v neděli agentura Reuters.

Odborníci sice upozorňují, že data o nakažených i zemřelých jsou velice podhodnocená a reálné počty tedy několikanásobně vyšší, zároveň ale uvádějí, že rychlost šíření koronaviru nejspíš konečně zpomaluje, uvedla agentura AP.

Autoři: