12. prosince 2018 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo bude ‚příští Kiska‘? Ze známých kandidátů na slovenského prezidenta vede chemik

Zájemce o post slovenského prezidenta, chemik Robert Mistrík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájemce o post slovenského prezidenta, chemik Robert Mistrík. | foto: Wikimedia/Vivaldi721

Bratislava Z dosud známých zájemců o post budoucího prezidenta Slovenska se největší popularitě nyní těší vědec Robert Mistrík s nepatrným náskokem před předsedou vládní strany Most-Híd Bélou Bugárem. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění agentury AKO, který si objednal volební tým jedné z kandidátek na post hlavy státu. Přímá volba prezidenta se očekává v březnu, svého kandidáta dosud nepředstavily například vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Slovenská národní strana (SNS).

Mistrík, kterého podporuje i nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita, získal v sondáží ze začátku prosince 16,8 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Těsně za ním se se ziskem 16,2 procenta umístil Bugár, který je také místopředsedou slovenské sněmovny. Na třetím místě s podporou 12,8 procenta skončil soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin.

Do průzkumu bylo zařazeno 14 osob, které v minulosti projevily zájem kandidovat na funkci prezidenta. Podle ředitele agentury AKO Václava Hřícha je značná část voličů nerozhodnutých.

Nejsilnější vládní strana Směr-SD původně plánovala oznámit svého prezidentského kandidáta letos na podzim. Předseda Směru-SD a expremiér Robert Fico o víkendu uvedl, že strana tak učiní patrně až v únoru, tedy zhruba měsíc před plánovaným prvním kolem prezidentských voleb. Fico to zdůvodnil tím, že chce zabránit „mediálnímu lynči“ kandidáta.

Kandidaturu na prezidenta s podporou Směru-SD v uplynulých týdnech vyloučil šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, který by podle dřívějších průzkumů veřejného mínění ve volbách hlavy státu zvítězil. Současný slovenský prezident Andrej Kiska letos v květnu oznámil, že o znovuzvolení na další pětileté funkční období usilovat nebude.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz