9. července 2018 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo je kdo ve fotbalovém týmu uvězněném v jeskyni

Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka. | foto: iDNES.tv

Bangkok Záchranáři v pondělí pokračují ve vysvobozování dvanácti chlapců a jejich trenéra z thajského jeskynního komplexu Tham Luang. Z jeskyně už v neděli záchranáři vyvedli první čtyři chlapce. V pondělí okolo poledne středoevropského času vyvedli záchranáři ven dalšího chlapce. Lidovky.cz přinášejí seznam všech chlapců, kteří jsou v jeskyních. Prozatím však není jasné, která pětice ze skupiny je již zachráněna a kdo zůstává uvnitř.

Nejmladším z chlapců je jedenáctiletý Chanin Vibulrungruang, ten začal podle informací BBC hrát fotbal v sedmi letech. Ve svém dopise rodičům je ujišťoval, že se o něj nemusejí bát a že až bude venku, dal by si smažené kuře.

Mezi čtyři třináctileté chlapce patří Panumas Sangdee, Duganpet Promptep, Somepong Jaiwong a Mongkol Booneiam. Sangdee je podle hlavního trenéra fotbalového týmu Nopparata Kantawonga vyšší než ostatní děti jeho věku. Promptep je kapitán celého fotbalového týmu, Divokých medvědů, a několik profesionálních thajských klubů o něj projevilo zájem. Podle Kantawonga je respektovaný svým týmem a umí dobře motivovat. Booneaima popsali jeho učitelé jako hodné a respektované dítě.

V jeskyni jsou uvězněni i tři čtrnáctiletí hoši – Nattawut Takamrong, Ekarat Wongsukchan a Adul Sam-on, který je i členem volejbalového týmu, se kterým byl druhý v turnaji severního Thajska. Adul byl zároveň jediným chlapcem, který byl schopný s britskými potápěči komunikovat, když je našli, mluví totiž kromě thajštiny i čínský, anglicky a barmsky. Wongsukchan v dopise z jeskyně své matce slíbil, že až se dostane ven, bude jí pomáhat v obchodě. Takamrong ve svém dopisu rodičům uvedl, aby se o něj nebáli.

Mezi nejstarší chlapce patří patnáctiletý Pipat Pho, šestnáctiletý Pronchai Kamluang a sedmnáctiletý Peerapat Sompiangjai. Právě poslední z chlapců měl narozeniny ten den, kdy chlapci zmizeli. V jeskyni údajně chtěli oslavit jeho narozeniny. Pho rodičům napsal, že až bude venku, dal by si thajské barbecue. Kamluang dopis napsal také v pozitivním duchu. „Nebojte se, jsem v pohodě,“ uvedl ve svém dopise.

S chlapci je v jeskyni i pětadvacetiletý asistent trenéra Ekapol Chantawong. Ve svém dopise z jeskyně se omluvil rodičům, že chlapce do jeskyně vzal. Někteří rodiče později uvedli, že trenéra z ničeho neviní a že mu i nadále věří natolik, aby trénoval jejich děti. Trenéra by z jeskyně měli záchranáři dostat až v poslední várce.

Narongsak Osottanakorn, vedoucí záchranné skupiny, která vysvobozuje uvězněné...
Policie blokuje vjezd do oblasti, ve které se nachází jeskyně s uvězněnými...

Dvanáct chlapců a fotbalový trenér jsou v jeskyním komplexu Tham Luang od 23. června, kdy jim déšť zablokoval cestu ven. V neděli záchranáři z jeskyní vysvobodili první čtyři chlapce. Celá operace pokračuje i v pondělí, podle několika zdrojů je venku už i pátý z chlapců. Není ovšem známé, o které fotbalisty se jedná.

Lenka Čechová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz