10. července 2018 7:36, aktualizováno  16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Okamžiky štěstí. Z útrob jeskyně po 18 dnech zachránili celý fotbalový tým

Tváře tajných hrdinů. Tito čtyři příslušníci thajských Navy SEALs se dostali do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tváře tajných hrdinů. Tito čtyři příslušníci thajských Navy SEALs se dostali do... | foto: Thai Navy SEALs

Bangkok Záchranáři v úterý úspěšně dokončili třetí a poslední etapu operace, která osvobodila všech dvanáct členů thajského fotbalového týmu i jejich trenéra. Potápěči vyvedli posledních pět členů skupiny ze zatopené jeskyně na severu Thajska po osmnácti dnech. Čtyři mladí fotbalisté už byli zachráněni v neděli, další čtyři záchranáři vyvedli ven v pondělí.

Důležité okamžiky

  • 23. června se mladí fotbalisté vydali do jeskynního komplexu Tham Luang, ten den měl narozeniny jeden z nich
  • Dva britší potápěči objevili skupinu po více než týdnu pátrání 2. července
  • Existovalo několik variant evakuace, záchranáři mimo jiné zvažovali, že počkají, než voda opadne a chlapci tak v jeskyni zůstanou do října
  • Vzhledem ke zhoršujícímu počasí začali záchranáři 5. července plánovat, jak dostanou chlapce ven dřív. Část z nich přitom neumí plavat
  • Celá operace proběhla ve dnech 8. až 10. července

Thajské speciální jednotky SEALS potvrdily úspěšný konec evakuace fotbalového týmu na svém Facebooku přibližně ve tři čtvrtě na dvě středoevropského času. „Dvanáct divokých prasat i trenér jsou z jeskyně. Všichni v pořádku,“ uvedli SEALS.

„Mise dokončena,“ oznámil později i velitel záchranných prací Osottanakón. Dle jeho informací už jsou i tři členové thajských speciálních jednotek a doktor, kteří zůstávali s chlapci, venku z jeskyně. Dodal, že více informací sdělí novinářům na tiskové konferenci ve středu.

Osottanakón v úterý ráno uvedl, že záchranáři doufají, že se jim poslední skupinu podaří vyprostit rychleji než ty předešlé, případně za stejnou dobu. Potápěči v neděli vyvedli z jeskyně první čtyři chlapce za zhruba jedenáct hodin, v pondělí pak vysvobodili další čtveřici za přibližně devět hodin. Úterní část operace trvala přibližně stejně dlouho jako den předtím, zahájena byla v 10:08 thajského času (5:08 SELČ).

Prvního z chlapců záchranáři vynesli na nosítkách ven po šestnácté hodině místního času (11:00 SELČ), další následovali v rozmezí přibližně tří hodin. Prozatím stále není potvrzené, v jakém pořadí chlapce záchranáři evakuovali a kdo se kdy dostal ven. Jisté je jen to, že pětadvacetiletý trenér byl vysvobozen jako poslední.

Chlapci, kteří byli zachráněni v neděli a v pondělí, jsou podle thajského doktora z ministerstva zdravotnictví Jesady Chokedamrongsuka v dobrém zdravotním stavu. Prozatím nosí sluneční brýle a jsou na dietě. V nemocnici zůstanou pravděpodobně dalších sedm dní, nestihnou tak finále mistrovství světa, na které je minulý týden pozval prezident FIFA.

Mladým fotbalistům, které záchranáři vysvobodili v neděli, už bylo umožněno vidět se se svojí rodinou. Zatím pouze přes sklo, doktoři se obávají šíření možné nákazy. Chlapci postupně podstoupili celou řadu vyšetření, mimo jiné odběry krve, rentgen plic nebo vyšetření moči.

Jeskyni v úterý dopoledne navštívil i americký vizionář Elon Musk, který na místo přivezl speciálně upravenou ponorku, pomocí které by se chlapci mohli dostat ven. Jeho nabídku vedoucí operace Osottanakón odmítl, ale poděkoval mu za pomoc. „Dobrá zpráva, že to zvládli ven v pořádku. Gratulace vynikajícímu záchrannému týmu!“ uvedl Musk na svém Twitteru v reakci na konec úspěšný konec operace.

Na radostnou zprávu reagovala i řada světových politiků, mimo jiné například britská premiérka Theresa Mayová nebo americký prezident Donald Trump. Trump přitom na Twitteru už v průběhu záchranných prací vyzdvihoval podíl amerických jednotek.

„Jsem rád, že naše pomoc nebyla nutná a všichni jsou v pořádku. Děkuji našim 2 hasičům, kteří pomáhali na místě,“ uvedl na Twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček. Česká republika dříve nabídla zapůjčení vysokokapacitních čerpadel, na místo v sobotu dorazili i dva čeští hasiči, David Kareš a Milan Vodička. Ti měli posoudit, jak by Česko se záchranou fotbalistů mohlo pomoct.

Přihlížející na místě záchrany.
Oslavy v kempu začaly.

Na místo dorazili i hollywoodští producenti, kteří by rádi o příběhu chlapců natočili film. Filmaři z amerického křesťanského nezávislého studia Pure Fix mají se snímkem velké plány. „Vidím to jako hollywoodský trhák s hvězdnými jmény,“ uvedl partner společnosti Michael Scott.

V pátek při záchranné operaci zemřel jeden z thajských potápěčů, který dopravoval na místo kyslík. Při zpáteční cestě ho ale neměl dostatek. Na celé operaci se podíleli záchranáři mimo jiné i z Číny, Austrálie nebo Japonska.

Policisté na místě zadrželi jednoho ze zahraničních novinářů, který měl podle informací záchranářů nad místem létat s dronem. Někteří novináři prý odposlouchávali i policejní rádio, což označil vedoucí akce Osottanakón za velmi špatné.

Mladí sportovci ve věku 11 až 16 let uvízli společně s pětadvacetiletým trenérem více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června. V podzemí je uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ačkoliv pokračovalo intenzivní odčerpávání vody, část trasy museli chlapci stejně zdolat pod vodou.

Najdete na Lidovky.cz