Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm už je venku. V jeskyni zůstává čtveřice chlapců a trenér, operace bude pokračovat v úterý

Záchranné týmy našly pohřešované členy fotbalového týmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranné týmy našly pohřešované členy fotbalového týmu. | foto: Reuters

BANGKOK Záchranářský tým vyprostil z jeskynního komplexu během pár hodin hned čtyři chlapce. Potápěči zahájili evakuaci osmi chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří před více než dvěma týdny uvázli v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska, v pondělí ráno. Zdravotní stav chlapců vysvobozených v pondělí zatím není znám. První čtyři mladí fotbalisté byli z jeskyně zachráněni v neděli. Vedoucí zásahu poprosil o další tři dny, aby dostal z jeskyně i zbytek chlapců.

Záchranáři v pondělí pokračovali v evakuaci chlapců z jeskyně, kterou zahájili v neděli. Během přibližně osmi hodin zachránili z jeskyně další čtyři chlapce, celkem jich je venku osm. V jeskyni zůstávají další čtyři chlapci a jejich trenér. Prozatím není známé, kteří chlapci už jsou z jeskyně venku.

Vedoucí zásahu si v pondělí vyžádat další tři dny, aby záchranáři bezpečně z jeskyně dostali zbytek uvězeněných chlapců. Záchranáři přitom bojují s časem. V oblasti v noci na pondělí silně pršelo a lijáky mají pokračovat i v příštích dnech. Hladina vody v jeskyni tak bude pravděpodobně zase stoupat.

Poté, co v neděli z jeskynního komplexu vyšli první chlapci, byla záchranná akce přerušena. Bylo totiž nutné doplnit láhve s dýchací směsí, které jsou rozmístěny podél cesty ven z jeskyně.

Skupina, v níž jsou sportovci ve věku mezi 11 a 16 lety a jejich 25letý trenér, se nachází více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Některé úseky trasy jsou po odčerpání vody schůdné pěšky, nejméně kilometrový úsek musela ale první čtveřice hochů s potápěči v neděli překonat pod hladinou.

Záchranáři přepravují vysvobozené chlapce do nemocnice pod dohled lékařů.
Záchranáři přepravují vysvobozené chlapce do nemocnice pod dohled lékařů.

Druhou skupinu chlapců dostali z jeskyně ven stejní potápěči, kteří se podíleli na první záchranné operaci v neděli, oznámilo podle agentury AP thajské ministerstvo vnitra. Důvodem je mimo jiné to, že znají podmínky v jeskyni a vědí, jak postupovat. Každého z chlapců doprovázejí na cestě ven dva potápěči. Hlavní záchranný tým tvoří 13 zahraničních potápěčů a pět členů elitní jednotky thajského námořnictva.

09.července 2018 v 04:03, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 08:57

Not all superheroes wear capes; some wear scuba tanks.. #ThaiCaveRescue #ThailandCaveRescue #thailandRESCUE ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ https://t.co/b9ZR3nfoAb

Nakolik nové několikahodinové lijáky ovlivnily výšku hladiny vody v zaplavené jeskyni, není zatím jasné. Thajský meteorologický ústav uvedl, že bouřky se silnými dešti mají v provincii Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází, pokračovat i tento týden.

Čtyři chlapci, kteří se v neděli dostali ven z jeskyně, jsou podle úřadů v dobrém zdravotním stavu a zotavují se v nemocnici. Prozatím se ale nemohou sektat se svými rodinami, doktoři je drží v karanténě.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča odložil plánovanou pondělní návštěvu jeskyní Tham Luang, aby nerušil probíhající operaci. Místo toho zůstává poblíž nemocnice ve městě Chiang Rai, kam jsou chlapci převáženi.

Mladí fotbalisté byli v jeskyni od 23. června. Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se uvažovalo také o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale v jeskyni začal ubývat vzduch a hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!