1. září 2017 11:31, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příliš nesrovnalostí. Keňské prezidentské volby prohlásil soud za neplatné

Protesty v Keni po volbách 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Keni po volbách 2017. | foto: Reuters

NAIROBI Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se musí opakovat do 60 dnů. Rozhodl o tom v pátek keňský nejvyšší soud, který řešil stížnost opozice.

Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Volební komise se podle nich dopustila natolik závažných nesrovnalostí, že je nutné uspořádat nové hlasování, informovala agentura Reuters.

Justice prohlásila, že volby z 8. srpna nebyly zorganizovány v souladu s ústavou, uvedla agentura AP. Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga.

Odinga podle agentury AFP označil pátek za historický den pro keňský národ a zprostředkovaně pro všechny Afričany. Řekl, že jde o první případ, kdy africký soud zneplatnil výsledek prezidentských voleb. Dodal, že nemá důvěru v současnou volební komisi a na nové hlasování má dohlížet jiná skupina osob.

Kenyattovi právníci označili soudní verdikt za „politické rozhodnutí“. Dodali ale, že se mu podřídí.

Keňská burza v reakci na výnos soudu zastavila obchodování. Keňský šilink okamžitě oslabil na měnových trzích. Keňa je největší východoafrickou ekonomikou.

Podle volebních úřadů Kenyatta obhájil mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsal Reuters. Mezinárodní organizace Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů došlo „k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila“.

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 tisíc uprchlo ze svých domovů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz