Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec manželství Borise Johnsona. Jako první britský premiér se rozvede ve funkci

Britský premiér Boris Johnson ochutnává whisky při návštěvě palírny nedaleko... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson ochutnává whisky při návštěvě palírny nedaleko... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Marina Wheelerová a Boris Johnson se konečně rozvádí. Manželé se po dlouhodobých neshodách rozešli před dvěma lety, ale až toto úterý dal soud Wheelerové povolení podat žádost o rozvod. Tento krok více než rok blokovalo vyjednávání právníků o majetkovém vyrovnání.

„Johnson ani Wheelerová nebyli u soukromého slyšení soudu, které trvalo přibližně deset minut. Oba zastupovali jen právníci,“ napsal deník The Guardian. Poté, co se obě strany konečně dohodly na rozdělení majetku, dala soudkyně Sarah Gibbonsová povolení k žádosti o rozvod.

Premiér Boris Johnson se tak stane prvním předsedou vlády v novodobé historii, který se rozvede ve funkci. Tato situace se stala naposledy v roce 1769, kdy se za pomoci rozhodnutí parlamentu rozváděl vévoda z Graftonu.

Soudkyně povolila novinářům, aby naslouchali při řešení případu Wheelerová vs. Johnson, ale zakázala zveřejnění jakýkoliv detailů o majetku manželského páru, který má spolu čtyři děti.

Pětapadesátiletý Johnson od minulého roku žije v Downing Street s jednatřicetiletou marketingovou poradkyní Carrie Symondsovou. Wheelerová s Johnsonem oznámili svůj rozchod v září roku 2018 a již tehdy se spekulovalo, že politik měl milenku.

Wheelerová a Johnson byli přáteli z dětství a oba navštěvovali Evropskou školu v Bruselu. Přesto se stala až druhou ženou současného premiéra. Johnson se poprvé oženil v roce 1987 s Allegrou Mostyn-Owenovou a jejich svazek trval do roku 1993, kdy se politik oženil s Wheelerovou.

V roce 2004 byl Johnson Konzervativní stranou vytlačen z předních lavic parlamentu, kvůli údajnému vztahu s novinářkou Petronellou Wyattovou.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz