Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus se potvrdil u dvou migrantů na řeckém ostrově Lesbos. Má jít o první nakažené uprchlíky

Uprchlíci se řadí od fronty na výdej jídle v táboře Moria na ostrově Lesbos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci se řadí od fronty na výdej jídle v táboře Moria na ostrově Lesbos. | foto: Reuters

Atény Nákaza koronavirem se potvrdila u dvou migrantů, kteří minulý týden připluli na řecký ostrov Lesbos z Turecka. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje z řeckého ministerstva pro migraci. Podle neoficiálních zdrojů jde o první potvrzené případy nákazy koronavirem mezi migranty na řeckých ostrovech. Minulý měsíc se potvrdil koronavirus u 150 migrantů izolovaných v hotelu na řecké pevnině.

Dva nové případy nákazy se nyní prokázaly u dvou běženců v táboře na Lesbu, v němž jsou nyní po připlutí na ostrov migranti po 14 dní izolováni v karanténě. V tomto táboře je asi sedm desítek běženců. Také u nich jsou nyní prováděny testy na koronavirus, stejně jako je podstoupí pobřežní stráž a další lidé, kteří s dvěma nakaženými běženci přišli do kontaktu.

Agentura Reuters v úterý citovala nejmenovaný zdroj z ministerstva pro migraci, podle něhož „není absolutně žádný možný kontakt“ mezi tímto zařízením a táborem Moria na témže ostrově. V Morii žije na 17 500 migrantů uvnitř tábora a v jeho přilehlém okolí, ačkoliv kapacita zařízení je pouze asi 6000 osob. Špatné hygienické podmínky v přeplněném táboře dlouhodobě kritizují nevládní organizace, které po vypuknutí pandemie covidu-19 vyzvaly k jeho uzavření a převezení migrantů na pevninu.

Řecká vláda minulý měsíc začala s převozy migrantů z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři, slíbila přestěhovat na pevninu na 2380 běženců starších 60 let a chronicky nemocných s jejich rodinami.

Na ostrovech v Egejském moři je ale stále přes 34 500 běženců, uvedla ve středu DPA s odkazem na řecké ministerstvo pro migraci. V celém Řecku žije v zařízeních pro migranty na 120 tisíc běženců.

V Řecku se dosud potvrdilo 2744 případů nákazy koronavirem, z toho 152 lidí zemřelo. Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než mnohé ostatní státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. Ta tamní vláda zavedla v polovině března.

S postupným uvolňováním omezení začalo Řecko 4. května, kdy se poprvé po šesti týdnech otevřela například kadeřnictví či knihkupectví. Další obchody se otevřely tento týden a od 18. května budou moci Řekové cestovat i mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy. Restaurace a bary ale zatím v zemi zůstávají zavřené. Ve veřejné dopravě či supermarketech jsou povinné roušky pod pokutou až 150 eur (asi 4000 Kč).

Naopak pro migrační střediska v Řecku vláda prodloužila omezení volného pohybu zatím do 21. května, oznámilo ministerstvo pro migraci v neděli.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.