2. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině se rozhořely boje o obyčejnou ‚asfaltku‘. Tisíce civilistů musely do sklepů

Ostřelovaná Avdijivka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostřelovaná Avdijivka. | foto: Člověk v tísni

KYJEV/PRAHA Na frontě v Doněcké oblasti nasadily obě strany těžkou vojenskou techniku a ­civilisté se zase uchýlili do sklepů. Ve středu ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak obvinil Rusy, že stříleli na ukrajinské letadlo.

Ukrajinské armádní dopravní letadlo An-26 letící nad Černým mořem se mělo ve středu stát terčem ruských ozbrojených jednotek. Oznámil to ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak. Uvedl, že Rusové stříleli z těžebních plošin firmy Černomorněftěgaz v Černém moři a že použili pouze ruční zbraně. Díky tomu se posádce nic nestalo. Po přistání byl objeven třícentimetrový otvor po kulce. Moskva ve středu k večeru oficiálně označila obvinění ukrajinského ministra za lež.

Bez novinářů

Zatímco tento incident se obešel beze ztrát, informace z východoukrajinské fronty jsou v posledních dnech hodně dramatické. Útok na ukrajinskou obec Avdijivku trvá od neděle. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli vyostření situace přerušil svou návštěvu Německa.

Zásah v letounu An-26.
Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak.

Není ale jasné, kdo ofenzivu zahájil, kolik ztrát je na straně separatistů a kolik na straně ukrajinských vládních vojsk, ani jaký je cíl celé operace. V oblasti nejsou prakticky žádní zahraniční novináři. Jisté je, že mrtvých za poslední tři dny přibylo víc než za řadu uplynulých měsíců. Zřejmě desítky. Kolik přesně, neví nikdo.

Kyjev, Moskva i separatistický Doněck používají identickou argumentaci a svalují vinu za krveprolití jeden na druhého. Podle mluvčího ministerstva obrany Ukrajiny Oleksandra Motuzjanika jsou velké ztráty způsobeny tím, že Minské dohody nepovolují dělostřelectvo a vojáky v poli proto není možné dostatečně krýt.

Rebelové ale tvrdí něco zcela jiného. Podle doněckých informačních serverů jako Dnr novosti a ­DNR news od víkendu padlo v ­bojích 80 ukrajinských vojáků. Těžké zbraně prý ukrajinská strana používá zcela běžně. Kyjev i ­Doněck ve středu hlásily další mrtvé. Kolik zahynulo civilistů, v ­tuto chvíli neví nikdo. Přímo je ohroženo nejméně 20 tisíc lidí, většinou starších a nemocných.

Civilisté ve sklepích

Jsou ukryti ve sklepích, bez elektřiny, do středy i bez vody. Podle posledních zpráv bylo ve středu částečné zásobování vodou obnoveno. Zato přišli o vodu někteří obyvatelé samotného Doněcka, neboť vodovodní potrubí bylo poškozeno granátem. Obyvatelé Avdijivky žijící v části kontrolované Kyjevem mohli od úterka využít nabídky evakuace.

Kritickou humanitární situaci a­ značnou bezohlednost obou válčících stran vůči civilistům odsoudil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: „Vyzýváme k ­okamžitému přerušení bojů a ­stažení všech sil, včetně těžkých zbraní,“ prohlásil. Zdůraznil, že mezinárodním pozorovatelům musí být umožněn plný přístup do oblasti konfliktu, včetně hranice s Ruskem, a ujistil, že Aliance je připravena pokračovat v­ politické i praktické podpoře Ukrajiny.

Právě to je ale na Ukrajině v poslední době předmětem velkých diskusí. Po nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce Spojených států vzrostly v Kyjevě pochybnosti o ­trvající podpoře Západu. Ukrajinská média jsou plná spekulací o ­tom, jak se Trump s ruským prezidentem Vladimirem Putinem hodlají brzy dohodnout na rozdělení sféry vlivu a přirovnávají tuto možnou dohodu k paktu Molotov–Ribbentrop z roku 1939, kterým si Stalin s Hitlerem rozdělili Evropu.

Podle vojenských expertů ale boje o Avdijivku nejsou rozpoutáním nového velkého konfliktu, alespoň zatím ne, kterým by Rusko demonstrovalo, že má po nástupu Trumpa „rozvázané ruce“ ve věci východní Ukrajiny. Nejde nejspíš ani o snahu Kyjeva jednat na vlastní pěst ve chvíli, kdy je podpora Západu zpochybňována. I když ruská média obvinila prezidenta Porošenka, že zkouší, co nová válka s Trumpem udělá.

Obyčejná asfaltka

Cílem poslední ofenzivy u Avdijivky dokonce není ani slavná gigantická koksovna a chemička. Mimochodem, za jeden ze zázraků války na Ukrajině je považováno právě to, že tento závod stále funguje a vyrábí, ačkoliv všude kolem létají denně granáty, a­ pokud by byly některé jeho části zasaženy, hrozí ekologická katastrofa.

Za nejpravděpodobnější důvod bojů posledních dnů je tedy vojenskými pozorovateli považována docela obyčejná asfaltová silnice. Vede z Doněcka do města Horlivka a nekontroluje ji nikdo a všichni. Někde ji drží Ukrajinci, o kus dál rebelové. Ti by potřebovali právě po této silnici zásobovat své jednotky, protože v Horlivce mají velkou vojenskou základnu. Kromě toho zde má pod přísným utajením v tyto dny probíhat zásadní reforma velení ozbrojených sil tzv. Doněcké lidové republiky. Namísto dosavadního Armádního korpusu vzniká „Operativní velení DNR“. Ovšem nyní není cokoliv odtud přemístit po silnici na frontu možné.

Zmrzlý hrob

Ukrajinské ozbrojené síly po posledních bojích přece jen postoupily o několik metrů vpřed a získaly další úsek silnice, zbylé části cesty mají na dostřel. Usadily se v zákopu podél asfaltky.

Zatímco ukrajinská strana tvrdí, že jde o­vynikající bojovou pozici, zakladatel separatistického praporu „Vostok“ Alexandr Chodakovskij BBC řekl, že to je „zmrzlý hrob“, který leží nízko a je možné ho lehce zasáhnout. Právě proto ho údajně jeho lidé opustili.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz