Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kulka v hlavě a tajemné vyšetřování. Prezidentka Argentiny o záhadné smrti mlčí

Svět

  6:00
BUENOS AIRES / PRAHA - Argentina volá po vysvětlení záhadné smrti návladního Alberta Nismana. Prezidentka Cristina Fernándezová však mlčí. Ticho a nejasnosti chtějí prolomit soudci středečním protestním pochodem.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. foto: Reuters

MEDIÁLNÍ ARCHIV NEWTON Media a.s. - MEDIASEARCH - MEDIASEARCH

Hodiny se mu nemohla dovolat. Nakonec nevydržela, zavolala policii a vydala se do jeho bytu v jedné z luxusních buenosaireských čtvrtí. Ve středu uplyne měsíc od chvíle, kdy matka Alberta Nismana našla svého syna mrtvého. Argentinský státní návladní ležel v koupelně s prostřeleným spánkem. Úvahám o možné sebevraždě ale v latinskoamerické zemi uvěřil jen málokdo. Vyšetřovatelé už sebevraždu také vyloučili, napsal v pondělí list Clarín s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prokuratury. 

„Spravedlnost“. Argentinci se v ulicích Buenos Aires dožadují řádného vysetření Nismanovy smrti.

Tamní úřady zveřejní oficiální výsledky z toxikologie a patologie ve středu, byť dokumenty údajně leží na stole prokurátorky už několik dnů. Jenže Argentina – stejně jako většina ostatních zemí v regionu – strávila posledních pár dnů karnevalovými oslavami. A tudíž i volnem. 

Šokoval Argentinu

Ten příběh sám se ale táhne už dlouho, přes dvacet let. Přesněji od 18. července 1994, kdy Argentina zažila nejkrvavější teroristický útok ve své historii. Bombový atentát v židovském centru AMIA (Asociación Mutual Israelita Argentina), při kterém zemřelo 85 lidí. 

Nisman kauzu vyšetřoval deset let a pár dnů před smrtí svou vlast šokoval rozhodnutím zahájit oficiální vyšetřování prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové.
Jenže pouhý den předtím, než mohl představit obsáhlou – bezmála třísetstránkovou – vyšetřovací zprávu v Kongresu, zemřel. A tvrzení, že spáchal sebevraždu, nese řadu trhlin. 

Vdova po mrtvém prokurátorovi Sandra Arroyová Salgadová.

Předně se Nisman až do poslední chvíle pečlivě věnoval přípravě svého vystoupení v Kongresu a podle své ženy – také soudkyně Sandry Arroyové Salgadové – nikdy o sebevraždě nemluvil. I proto patologové provedli toxikologický test, aby se zjistilo, zda v osudnou neděli nebyl pod vlivem nějaké látky. Něco takového minulý týden naznačil deník Perfil, když psal o „anomálii“ v Nismanově těle. 

Zdroj listu Clarín uvedl, že na rukách zemřelého návladního se nenašel střelný prach, i když to už před měsícem policie vysvětlovala tím, že zbraň byla malé ráže. Nicméně ani mírně stoupající trajektorie střely podle vyšetřovatelů nenasvědčuje, že Nisman spáchal sebevraždu. A navíc hlaveň zbraně údajně nebyla přiložená ke spánku, střílelo se z asi dvou až třícentimetrové vzdálenosti, což podle odborníků není pro sebevraždu obvyklé, popsal list.

K TÉMATU:

Zapletená vláda

Mnozí Argentinci mají za to, že případ se nebezpečně táhne a je „řízen shora“. Řada soudců a pracovníků justice plánuje na středu pochod, který má připomenout jejich kolegu. A mezi běžnými obyvateli mají stále větší podporu. 

Naopak vláda, což dvakrát nepřekvapí, stojí pevně při prezidentce. „Lidé z justice mají zřejmě mnoho času,“ citoval deník La Nación poslankyni Dianu Contiovou. „Cristina Kirchnerová nepřestala vykonávat svou funkci ani po smrti svého manžela, takže bychom to také neměli dělat,“ řekla zákonodárkyně na obhajobu hlavy státu, jež se podle Nismana do případu před pár lety sama zapletla. 

Matka zesnulého žalobce Nismana.
Žalobkyně Viviana Feinová vyšetřuje Nismanovu smrt.
Argentinci požadují řádné vysvětlení kontroverzní smrti žalobce.
Nismanův případ už skoro týden hýbe celou Argentinou.

Proslulý právník Nisman začal kauzu AMIA vyšetřovat v roce 2004. Po dvou letech obvinil z atentátu libanonské hnutí Hizballáh a řekl, že útočníci dostali peníze z Teheránu. V roce 2007 zveřejnil seznam jmen, na němž bylo i několik íránských úředníků. A právě tady se thrillerová nitka vplétá do prezidentského paláce v Buenos Aires. Nisman měl za to, že Fernándezová učinila íránské vládě zvláštní nabídku: zproštění obžaloby podezřelých úředníků výměnou za obchodní dohodu mezi oběma zeměmi. Argentinské obilí za íránskou ropu. Je nasnadě, že těžit z ní měla hlavně zadlužená Argentina. 

VÍCE ZDE:

Patagonie mě naučila vydržet

Fernándezová samozřejmě jakékoli jednání s Teheránem odmítá. Policie ji přesto začala před pár dny vyšetřovat. Prezidentka, které na podzim vyprší druhý volební mandát, od té chvíle k případu promluvila jen dvakrát, naposledy v neděli v patagonském Santa Cruz, kde se zúčastnila slavnostního otevření nové nemocnice. 

Prezidentka Argentiny Cristina Fernándezová.

„Když se mě ptají, jak dokážu toto všechno vydržet, řeknu jim: naučila jsem se to tady v Patagonii, v zimě, sněhu a zapomnění,“ citoval Fernándezovou list La Nación. Prezidentka – byť pochází z bohaté buenosaireské čtvrti La Plata – prožila řadu let v klimaticky nehostinné Patagonii. V 70. letech, v dobách tuhého režimu vojenské junty, na jih odešla se svým manželem Néstorem Kirchnerem, svým předchůdcem v nejvyšším úřadu. 

Co všechno vydrží, se ukáže v příštích dnech. Policie by v nejbližší době měla zveřejnit údaje o obsahu čtyř Nismanových počítačů a tří mobilních telefonů, které zkoumá od minulého čtvrtka. Jedno už se ví: poslední, s kým návladní mluvil, byl někdejší šéf argentinské kontrarozvědky SI Antonio Horacio Stiuso. Muž, kterého Fernándezová loni v prosinci poslala povinně do důchodu. A dvaašedesátiletý agent, jenž se po Nismanově smrti raději schovává, má v případu také svědčit.

Mohlo by vás zajímat