25. června 2019 22:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskevská a Generála Vatutina. Soud vrátil dvěma ulicím v centru Kyjeva bývalé sovětské názvy

Kyjev - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyjev - ilustrační foto. | foto: Jiří Kalát, HedvabnaStezka.cz

Kyjev Kyjevský soud v úterý na žádost proruské ukrajinské aktivistky vrátil sovětské názvy dvěma ulicím v centru ukrajinského hlavního města, které radnice v letech 2016 a 2017 pojmenovala po kontroverzních vůdcích protisovětského odporu. Zdůvodnění svého kroku soud zatím nezveřejnil, radnice už dala najevo, že se odvolá.

Jedna z ulic byla dosud pojmenována po Stepanu Banderovi, který za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Druhá ulice nesla jméno Romana Šucheviče, dalšího z vůdců ukrajinských nacionalistů a velitele Ukrajinské povstalecké armády.

Soud vrátil ulicím dřívější jména Moskevská a Generála Vatutina, což byl sovětský velitel a osvoboditel Kyjeva od nacistické okupace. O navrácení dřívějších jmen požádala soud proruská aktivistka Olena Berežná, která v minulosti obviňovala ukrajinské vedení z genocidy povstalců na Donbasu a vyzývala OSN k zavedení protiukrajinských sankcí.

Banderovo a Šuchevičovo jméno dostaly kyjevské ulice na základě zákona z roku 2015, který mimo jiné ukládal správním úřadům likvidovat názvy měst a ulic nesoucí stigma sovětské éry. Nejznámějšími změnami se stala nová jména pro města Dněpropetrovsk (nyní Dnipro) a Kirovograd (nyní Kropyvnyckyj).

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.