Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jirousova, Hejného či Ivana Hlinky. Praha schválila nová jména ulic, o místě pojmenovaném po Gottovi se zatím jedná

Miloš Forman pózuje s cedulí s názvem ulice Formanova (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Forman pózuje s cedulí s názvem ulice Formanova (ilustrační foto). | foto: MAFRA

Praha V pražských Vysočanech bude mít ulici hokejista a trenér Ivan Hlinka, v Řeporyjích básník Ivan Martin Jirous a botanik Slavomil Hejný. Ulice na Vinohradech zase bude upomínat na leteckého generála a odbojáře za druhé světového války Josefa Dudu.

Rada hlavního města na pondělním jednání schválila pojmenování 15 nových ulic, jednu nechá přejmenovat. Do registru mají být názvy zapsány do 20. prosince, tabule se jmény ulic by měly být instalovány do 20. ledna.

Ulice Pod spalovnou ve Vysočanech obklopená novým parkem Zahrádky bude přejmenována na ulici Ivana Hlinky. O změnu názvu požádala městská část, aby tematicky sjednotila oblast u říčky Rokytky. Jsou zde ulice dalších slavných sportovců - Nepelova, Hany Maškové a Modrého.

Ivan Hlinka.
Ivan Martin Jirous, foto z roku 2006.

V souvislosti s bytovou výstavbou v Řeporyjích tu bude pojmenováno několik nových ulic. Kromě Jirousovy a Hejného přibude Welzlova podle cestovatele a dobrodruha Jana Eskyma Welzla nebo Sekyrova na počest prvního Čechoslováka na jižním pólu Josefa Sekyry.

Ve Vysočanech v místě nových domů vzniknou ulice Smržových a Svatošových. Příslušníci těchto rodin byli nacisty popraveni za pomoc parašutistům v souvislosti s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Satalicích bude nově ulice Hollova a Kauckého na památku válečných pilotů. V Kolodějích mezi ulicemi Panenky a K Dubči bude ulice pojmenována po fotografu Ladislavu Sitenském. Nové ulice budou dále v Hostivaři a Malešicích.

Pojmenování a přejmenování pražských ulic navrhuje místopisná komise na základě požadavků městských částí, stavebních firem, spolků či dalších subjektů. Názvy schvaluje rada hlavního města.

Po říjnovém úmrtí Karla Gotta se začalo mluvit o pojmenování veřejného prostranství v Praze po oblíbeném zpěvákovi. Místopisná komise doporučila čtyři možnosti. „S rodinou pana Karla Gotta projednáváme návrhy na různá místopisná označení po panu Karlu Gottovi. Jakmile bude zmíněné projednávání uzavřeno, budeme informovat veřejnost. Vzhledem k pietnímu charakteru celé záležitosti není naším cílem rodinu tlačit do rozhodnutí, naopak jí poskytujeme dostatek času k důkladnému zamyšlení,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.