Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přejmenovali jste mapu Česka. 122 míst má trefnější jméno

Česko

  12:30
PRAHA - Server Lidovky.cz vyzval před časem své čtenáře, aby posílali tipy názvů měst, domů, vesnic, ulic nebo míst, u nichž lidový název jasně převálcoval ten oficiální. Odpovědí čtenářů tak vytvořily naprosto unikátní mapu Česka čítající aktuálně 122 označení, která vznikla na základě lidové tvořivosti a vtipu.

Nová mapa Česka podle čtenářů serveru Lidovky.cz foto: grafika Štěpám KorčišLidovky.cz

Najít společného jmenovatele, podle kterého si místní budova či ulice zasloužila "výstižnější" název, není leckde vůbec těžké. Například v Neratovicích neřeknou místní obyvatelé ulici Ke Spolaně jinak než Jedová. Zdejší supermarket zase nese označení Šmudla, a to nejen kvůli své špatné pověsti.

NOVÁ MAPA ČESKA ZDE.

Přejmenovali jste mapu Česka. 122 míst má trefnější jméno

Další názvy vytvořili lidé například podle vnější podobnosti budov. V centru Ostravy tak můžete najít obchodní centrum Nová Fukušima. Oficiální název komplexu ale zní Nová Karolina, jenže obchod nechvalně proslulou japonskou jadernou elektrárnu opravdu připomíná. Z pohledu ptačí perspektivy je zase jasně patrné, které budovy v Mostě si vysloužily název Tři sejry.

Nedostatek toaletního papíru
K dalším místům se zase tradují lidové historky. Tak třeba v barbarském Hradci Králové dlouho nebyla známa vymoženost jménem toaletní papír a zdejší obyvatelé se proto utírali mechem. Název Mechov je tak víc než příznačný. Temnější historkou je opředen panelový dům na rohu kladenských ulic Vrchlického a U Tržnice. V 50. letech zde policie zatkla jednoho z nájemníků, násilníka a několikanásobného vraha Václava Mrázka. Dům proto nikdo nevolá jinak než U Vraha.

ČTĚTE TAKÉ

Obyvatelé které části Čech jsou v názvech nejtvořivější? Velkou sbírkou lidových názvů se pyšní Praha a hned za ní oblast na severu Čech kolem Teplic a Ústí nad Labem. Na základě čtenářských tipů je na lidové názvy poměrně chudý východ republiky. Pár názvů jsme zaznamenali v Brně a v okolí Uherského Hradiště, vtipná označení se ale najdou i v Ostravě a Opavě.

Více o nové mapě Česka včetně fotografií se dočtete v dnešním vydání magazínu Pátek Lidových novin.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...