Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nová mapa Česka: Kraví hora se jmenuje Monte Bú

Překreslujeme mapu Česka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Překreslujeme mapu Česka | foto: Grafika: LN - Martina Novotná

V jihočeském Vimperku mají Suez, na českobudějovickém sídlišti Hokejku, na opačném konci Čech v Rumburku se zase lze projít Zvědavou uličkou. Svoje neoficiální jména však dostala i celá města. Tak třeba: severomoravskou Orlovou lidé z okolí kvůli velké koncentraci kruhových objezdů přejmenovali na Rondlovou. Trefná lidová pojmenování v unikátní mapě shromažďuje s pomocí svých čtenářů server Lidovky.cz.

Když se řekne "Pentagon", každý si vybaví mohutnou čtyřpatrovou stavbu ve Washingtonu, tedy až na obyvatele Jeseníku.

Legenda

Mapu naleznete nad titulní fotografií tohoto článku. Modré záznamy jsou tipy od redakce serveru Lidovky.cz, červeně označená místa ukazují příspěvky čtenářů.

Pro ně je Pentagon sídlo několika tamějších úřadů. "Té ohyzdné budově se tak říká odnepaměti, každý občan okresu ví, že Pentagon = dlouhé čekání na cokoliv," přibližuje pojmenování čtenářka serveru Lidovky.cz

Jméno průplavu spojující Středozemní a Rudé moře si zase vypůjčili Vimperští, Suez je na jihu čech ve skutečnosti Pivovarská ulice. Neoficiální pojmenování si vysloužila, protože je tak úzká, že se v ní často tvoří zácpy. 

Oblíbenou přezdívkou je "Hokejka". Jednu mají třeba na libereckém sídlišti Ruprechtice, další zase v Českých Budějovicích. V obou případech jde o panelové domy připomínající sportovní náčiní.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z atrakcí severočeského Rumburka je Smilovského ulice. Nikdo z místních jí však neřekne jinak než Zvědavá ulička, název najdeme i na oficiálním webu radnice. "Zvědavá je kvůli vykukujícím okénkům do ulice, kde tak žádné švadleně neunikl jediný klep," vysvětluje čtenářka serveru Lidovky.cz, která v Rumburku žije.

Kouzelný je i lidový název brněnské Kraví hory, která se místních hantecem řekne Monte Bú, v moravské metropoli však najdeme Bronx, Blekfíld, Bílý dům nebo Brněnský Manhattan, čtvrť vyrůstající na jihu města.  

Obyvatelé severomoravské Orlové možná ani nevědí, že ve skutečnosti bydlí v Rondlové. Město přejmenovali lidé z okolí kvůli velké koncentraci kruhových objezdů.

Brno je vůbec bohatou zásobárnou nových názvů. V Kounicově ulici stojí budova Univerzity obrany, které se říká Rohlík. Proč, to je patrné ze satelitního snímku. Tento název však není v Česku ojedinělý. Rohlíkem se nazývá i jedna z budov České televize na Kavčích horách v Praze. Důvod je stejný - budova má protáhlý, rohlíkový tvar.

Tip na brněnský Rohlík nám poslalo více čtenářů. Jedna čtenářka do dokonce popsala, jak se k Rohlíku z centra dostat. "V Brně je v centru ulice Česká, které nikdo jinak neřekne než Čára. Sousloví "na Čáře pod hodinama" označuje nejoblíbenější místo srazu pro všechny brněnské (hodiny visí na nároží na začátku ulice). V kteroukoliv denní i noční hodinu tam najdete lidi, jak tam na někoho čekají, s kým si dali sraz. O pár zastávek šalinó z Čáry směrem do Kénigu (Králova Pole) je trať mezi zastávkami Nerudova a Klusáčkova vedena okolo budov Univerzity obrany. Jedna z nich, nezaměnitelně zahnutý panelák, má lidový název Rohlík," napsala čtenářka.

Další čtenář nás upozornil, že na naší pozměněné mapě chybí odkaz na místo "U Vykopnutého" ve Frýdku-Místku. Rádi zařazujeme. Pokud netušíte o co jde, pak vězte, že je řeč o ocelové plastice kosmonauta, který se ve Frýdku-Místu vznáší na několikametrovém stožáru už přes 30 let.

U Vykopnutého Frýdek-Místek

U Vykopnutého Frýdek-Místek

Na výzvu čtenářům našeho serveru reagoval i muž, který se podepisuje jako DE ARDOISE a upozornil na svůj projekt, který zahájil v prosinci roku 2011, kdy začal umísťovat na domy v Olomouci imitace cedulí s novými názvy ulic. Názvy podle něj reflektují tristní společenskou situaci. Sám pak umístil na olomoucké ulice cedule s novými názvy, mezi kterými nechybí ani Íčkova či Tykadlová.

ČTĚTE TAKÉ

 

Že je Oxford v Anglii, to napadne asi každého, ale věděli jste, že je i v Otrokovicích? Místní lidé tak nazývají zdejší učiliště. "Ze zdejšího OXFORDU jdou vyučení zedníci, tesaři, kuchařky, mechanici, obkladačí, ale i studenti Střední odborné školy. Přestože učňák vždy vezme ty, co zbudou a už se nikam nedostanou – studenti své škole nazvali  OXFORD a každý v Otrokovicích ví, kde to je," napsala čtenářka Růžena Modlová.

ZAPOJTE SE!

Máte ve svém okolí místa, u nichž lidový název dávno převálcovat ten oficiální? Přepište mapu Česka s námi, pošlete své tipy na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz.

Připojte prosím i vysvětlení lidového označení a případně i fotografii. Do předmětu napište Nová mapa Česka

Lidovky.cz uvítají především názvy, za nimiž je tušit lidová tvořivost, vtip, nadhled. A také ty, které  se používají v běžné řeči, v esemeskách či e-mailech. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!