Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři sejry, Zátoka sviní či Jedová. Pomohli jste přejmenovat mapu Česka

Česko

  10:00
PRAHA - Ve dne si tam člověk připadá jako v malebné části Amsterodamu, v noci jako na palubě Titaniku. Kde se takové místo v Česku nachází? A jaký příběh skrývá dům v Kladně, kde se říká U Vraha? Odpovědi nabízí mapa s lidovými názvy míst v Česku, která se rozrostla o další várku čtenářských příspěvků.

Nová mapa Česka podle čtenářů serveru Lidovky.cz foto: grafika Štěpám KorčišLidovky.cz

Na rohu ulic Vrchlického a U Tržnice se v Kladně nachází nízký panelový dům, který místní znají pod názvem U Vraha. Nachází se v něm ostatně i stejnojmenná hospoda. Domu se tak začalo říkat poté, co v něm policisté v 50. letech zatkli jednoho z nájemníků - několikanásobného vraha Václava Mrázka. Co vše měl násilník na svědomí, najdete pod značkou v mapě.

Legenda

Mapu naleznete nad titulní fotografií tohoto článku. Modré záznamy jsou tipy od redakce serveru Lidovky.cz, červeně označená místa ukazují minulé příspěvky čtenářů, zelené značky pak nejnovější čtenářské tipy.

Lidový název Titanic pro změnu žádný tragický příběh, jak by někdo mohl myslet, neskrývá. Nábřeží v Písku se za nočního osvětlení proměňuje v podívanou, která zaoceánský parník připomíná ještě v plné jeho kráse. Ve dne si naopak člověk u řeky Otavy připadá jako u některého z kanálů v Amsterdamu, neboť se na nábřeží nachází několik domků s barevnými fasádami, které místu dávají právě nádech nizozemského přístavu. Proto mu tak mnozí také říkají.

Písecké nábřeží ve dne připomíná Amsterdam.

Písecké nábřeží ve dne připomíná Amsterdam.

Titanic v Písku

V noci naopak světélkující Titanic.

V Neratovicích, které leží na sever od Prahy, se pro jednu z místních škol vžil název Pišingr. Její oficiální název totiž zní Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova, což je pro malé školáky těžko zapamatovatelný název. Ti proto školu nazývají jen první částí jména spolupracovníka československého prezidenta T. G. Masaryka, které se navíc v čase zkomolilo do podoby Pišingr.

Ve městě se také nachází obchodní dům Tesco, kterému ale obyvatelé Neratovic neřeknou jinak než Šmudla. Supermarket má totiž ve městě nechvalnou pověst, a to především kvůli nečistotě obchodu a špatné kvalitě potravin. A ulici, která vede k místní chemičce Spolana, se zase říká Jedová, ačkoli její oficiální název zní Ke Spolaně.

PŘEPISUJEME MAPU ČESKA:

Co je pravdy na tom, že rivalita mezi obyvateli Pardubic a Hradce Králové už téměř pominula, ví asi jen oni sami. Posměšné názvy těchto měst jsou ale vzpomínkou na jejich nevraživost. Hradci se říká Mechov. Traduje se totiž, že v barbarském Hradci dlouho nebyla známa vymoženost jménem toaletní papír a zdejší obyvatelé se proto utírali mechem. Pardubicím naopak sousedé říkají Koněpůlky a to kvůli městskému erbu. V něm ale není vyobrazena koňská zadnice, nýbrž přední polovina koně.

Mapu s lidovými názvy míst po celém Česku vytvořil server Lidovky.cz ve spolupráci se čtenáři, kteří zaslali už desítky tipů.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!