Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kyrgyzský exprezident se po dvou dnech bojů vzdal policii. Nepokoje se přesunuly do hlavního města

Svět

  8:09aktualizováno  20:41
Biškek - Zadržení exprezidenta Almazbeka Atambajeva podezřelého z podvodů a korupce nezmírnilo ve středoasijském Kyrgyzstánu napětí, které ve čtvrtek přerostlo v násilné protesty v centru hlavního města Biškeku. Atambajeva těžkooděnci po dvou dnech obléhání jeho venkovské rezidence dopravili do sídla kyrgyzské tajné policie v metropoli. Stoupencům bývalé hlavy státu se přes policejní kordony podařilo do Biškeku proniknout.

Kyrgyzský exprezident Almazbek Atambajev ve své rezidenci, kde se střetli jeho stoupenci se zvláštními jednotkami. foto: ČTK/AP

Z obce Koj-Taš na jižním okraji Biškeku, kde Atambajev bydlel, se tisícovka jeho stoupenců vydala do hlavního města, aby protestovala proti zatčení. Davu se podařilo překonat policejní zátarasy a obsadil prostor před budovou, kde sídlí kyrgyzský parlament i nejvyšší představitel. Demonstranti žádali demisi prezidenta Sooronbaje Žeenbekova, který je považován za hlavního Atambajevova politického soka.

Kyrgyzský prezident bojovně hájil české investory. Poslanec ale volá po zrušení tendru

Doprava v centru Biškeku se zastavila. Stovky policistů pak vytlačily protestující z prostoru před vládními budovami na náměstí Ala-Too. Policie přitom střílela gumovými projektily a použila vodní děla a ohlušující granáty. Podle agentury Interfax se ozbrojeným složkám podařilo vyhnat demonstranty do okolních ulic. O osudu Atambajeva nejsou zatím žádné zprávy.

Zraněný člen zvláštních jednotek v rezidenci bývalého kyrgyzského prezidenta...
V rezidenci kyrgyzského exprezidenta Almazbeka Atambajeva se střetli jeho...

Do Biškeku se ve čtvrtek navzdory sílícímu napětí sjeli premiéři členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), ekonomického společenství spojujícího Rusko s několika postsovětskými státy. Summit, plánovaný dlouho předem, má projednat ekonomickou integraci v euroasijském prostoru.

Kyrgyzský prezident promluví o Liglassu a čeští poslanci se druží v Číně

Ruský premiér Dmitrij Medveděv po příletu do Biškeku prohlásil, že zadržení Atambajeva je vnitřní věcí Kyrgyzstánu, ale „Rusko nemůže stát stranou“. Euroasijský projekt, který Moskva navzdory váhavosti sousedů pracně buduje, by kyrgyzské události podle ruského premiéra mohly ohrozit.

„Limit na revoluce už Kyrgyzstán vyčerpal,“ řekl Medveděv novinářům v narážce na násilné převraty v Biškeku z let 2005 a 2010.

Kyrgyzstán je neklidný od roku 2005

Vybrané údaje o posledním vývoji v Kyrgyzstánu a o bývalém prezidentovi Almazbeku Atambajevovi (62):

  • Hornatý Kyrgyzstán ve Střední Asii je nestabilní od jara 2005, kdy se kvůli zmanipulovaným parlamentním volbám vzbouřila opozice a "tulipánová revoluce" donutila k útěku prvního prezidenta nezávislého Kyrgyzstánu Askara Akajeva. Ten byl přitom v prvních letech své vlády označován za nejdemokratičtějšího vůdce v jinak autokratické střední Asii, skončil ovšem jako despota, kritizovaný za porušování lidských práv. Na jaře 2005 se stal prozatímním prezidentem tehdejší opoziční předák Kurmanbek Bakijev, který byl zvolen prezidentem v červenci téhož roku.
  • Situace se na čas uklidnila. Bakijev ale začal postupně protežovat příslušníky vlastní rodiny a brzy opět vybudoval nenáviděný systém osobní moci a korupce. Počátkem dubna 2010 byl svržen a uprchl do Běloruska, kde později získal občanství. Moci se ujala prozatímní vláda, která svěřila prezidentské pravomoci své předsedkyni Roze Otunbajevové.
  • V červnu téhož roku zasáhly Kyrgyzstán etnicky motivované potyčky mezi Kyrgyzy a Uzbeky ve městech Oš a Džalalabád na jihozápadě země. Tato oblast je součástí Ferganského údolí, úrodné oblasti známé produkcí bavlny a hedvábí. Chudá kotlina, kde žije i s přilehlým okolím 14 milionů lidí, je jednou z nejneklidnějších a nejlidnatějších oblastí střední Asie. Patří z větší části Uzbekistánu, zasahuje ale i do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.
  • V následných referendech voliči schválili změny ústavy, která zavedla parlamentní režim a v říjnu 2011 se konaly prezidentské volby, ve kterých již v prvním kole zvítězil dosavadní premiér a proruský politik Almazbek Atambajev. Jeho soupeři ale výsledky odmítli uznat.
  • V listopadu 2017 se úřadu prezidenta ujal rovněž bývalý premiér Sooronbaj Žeenbekov, který vyhrál říjnové volby v prvním kole voleb. Atambajev, který již v souladu s ústavou nemohl kandidovat, se tehdy stal prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci.
  • Letos v červnu kyrgyzský parlament zbavil Atambajeva imunity kvůli podezření z korupce a podvodů. Snaha o jeho zadržení ale uvrhla zemi do hluboké politické krize. Podle kyrgyzského ministerstva zdravotnictví při razii zahynul jeden člen speciálních jednotek a nejméně 35 lidí utrpělo zranění. Ve čtvrtek se Atanbajev vzdal policii.
  • Atanbajev se narodil 17. září 1956 ve vesnici Arašan ležící nedaleko metropole Biškeku. Jeho otec byl veteránem druhé světové války. Atambajev vystudoval ekonomii na Moskevském manažerském institutu.
  • Dvakrát ženatý otec deseti dětí kandidoval na prezidenta již v roce 2000, kdy skončil na třetím místě. Poté byl například ministrem průmyslu, obchodu a turistiky a v roce 2007 a v letech 2010-2011 byl premiérem.
  • Závěr jeho prezidentského mandátu provázelo pronásledování opozičních představitelů, novinářů a protirežimních aktivistů. Exprezident nyní čelí obvinění z devíti trestných činů včetně korupce. Zvláštní parlamentní komise podle médií zjistila, že exprezident rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.
  • Hornatý Kyrgyzstán o rozloze asi 200 000 km2 (dvaapůlkrát větší než ČR) leží ve Střední Asii a je obklopen Kazachstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Čínou. Zhruba polovina území leží ve více než 3000 metrech nad mořem. Dvě třetiny obyvatel této země žijí na venkově a ekonomika se opírá o zemědělství (bavlna, tabák). Země je bohatá na nerostná ložiska (uhlí, zlato, uran, antimon). Kyrgyzstán má 6,4 milionu obyvatel, z toho přes 70 procent jsou Kyrgyzové, 15 procent Uzbekové a kolem deseti procent Rusové. Přes 80 procent vyznává islám a 16 procent pravoslaví. Úřední řečí je kyrgyzština a ruština.
  • Kyrgyzstán byl ve své době jedinou zemí, která na svém území povolila vojenské základny Ruska i USA. Základnu Manas, kterou USA využívaly od roku 2001, museli ale v roce 2014 američtí vojáci vyklidit, když Biškek smlouvu o pronájmu předčasně ukončil. Ruská armáda využívá v Kyrgyzstánu leteckou základnu Kant nedaleko Biškeku, kde působí kolem 400 ruských vojáků zajišťujících provoz ruských letadel. Rusko lokalitu využívá od roku 2009, za pronájem nic neplatí.
Autor: