Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lagerfeld spílá Merkelové. Imigranty pobývající v Německu nazval nejhoršími nepřáteli Židů

Karl Lagerfeld se opřel do politiky Angely Merkelové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karl Lagerfeld se opřel do politiky Angely Merkelové. | foto: Reuters

PRAHA Čtyřiaosmdesátiletý Karl Lagerfeld, rodák z německého Hamburku, jenž žije převážně ve Francii, proslul už v minulosti některými hodně kontroverzními výroky. Svou pověst nevybíravého kritika nyní potvrdil i ve francouzské televizní show stanice Canal 8. Na paškál si vzal německou kancléřku Angelu Merkelovou a její uprchlickou politiku.

Nebral si servítky. „Merkelová už přijala miliony a miliony přistěhovalců, kteří se integrovali, a všechno klapalo tak, jak má,“ uvedl světoznámý návrhář značky Chanel. „Nemusela přijmout miliony dalších, aby vykoupila svůj obraz hříšné matky z řecké krize,“ dodal Lagerfeld.

Narážel tak na některá tvrzení, jež vysvětlují vstřícnost Merkelové k uprchlíkům jejím „špatným svědomím“, tedy kvůli předcházejícímu tvrdému postupu Německa v eurozóně vůči zadluženému Řecku. „Podívejte se na Francii, ta v té době přijala nějakých deset až 20 tisíc lidí,“ dodal návrhář.

Připomínka holokaustu

Podle jeho interpretace v sobě kancléřka v roce 2015, v době vrcholící migrační krize, objevila „dceru pastora“. Narážel tím na fakt, že Merkelová vyrůstala v někdejším východním Německu v rodině evangelického faráře.

A v tomto ostrém tónu pokračoval. Dotkl se i holokaustu. „Nikdo nemůže – jakkoli dělí tyto věci dekády – zabít miliony Židů a pak do země přivést miliony jejich nejhorších nepřátel,“ vymezil se Lagerfeld vůči kancléřce.

Jeho slova odstartovala prudkou diskusi na sociálních sítích. Do francouzské televizní stanice se údajně valily stovky stížností.

Jeho sympatizanti naopak tvrdili, že Lagerfeld nazval věci pravými jmény a pojmenoval problémy, před kterými jiní zavírají oči. Připomínají rovněž, že pobyt ve Francii a v Německu se stává pro mnohé Židy nesnesitelným, takže raději emigrují do Izraele. V evropských zemích stále přibývá útoků muslimů proti židovským usedlíkům.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster to vysvětluje prostředím, z něhož imigranti vzešli. „Mnozí přicházejí ze zemí, kde je nenávist vůči Židům součástí státního zájmu,“ uvedl nedávno po další vlně antisemitských útoků.

Naslouchají islamistům

Lagerfeld nabídl i jeden příklad ze svého okolí, podle kterého se imigrantům z posledních let zamlouvají extremistické postoje. „Znám v Německu člověka, který se ujal mladého Syřana, a ten po čtyřech dnech, co u něj bydlel, prohlásil, že vůbec nejlepší věc, jakou kdy Německo vynalezlo, byl holokaust,“ prohlásil Lagerfeld, který ani v pokročilém věku neztrácí nic ze své pověstné kontroverznosti.

Ta se vždy promítala i do jeho módní tvorby. Před lety tak třeba oslovil několik striptérek, aby se jako modelky zúčastnily přehlídky černobílé kolekce. Anna Wintourová, šéfredaktorka časopisu Vogue, během této přehlídky vstala a odešla.

Francouzské úřady pro regulaci médií nyní uvedly, že budou zkoumat, zdali výroky nějakým způsobem neporušily zákon či pravidla pro televizní vysílání.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...