Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Klíče k Bílému domu‘ předpověděly triumf Bidena. Dosud neomylné maloměsto je však nakloněné Trumpovi

Většina amerických států umožňuje voličům odevzdat osobně hlas před vlastním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina amerických států umožňuje voličům odevzdat osobně hlas před vlastním... | foto: ČTK

Washington Profesor historie Allan Lichtman se dosud ve svých volebních předpovědích nikdy nespletl. Správně určil již devět amerických prezidentů, v čemž mu pomáhá speciální algoritmus. Teď sází na vítězství Joe Bidena. Maloměsto Valencia County v Novém Mexiku zase zvolilo vítěze amerických voleb vždy od roku 1952, nyní je nakloněno Donaldu Trumpovi. Přečtěte si příběhy přesných předpovědí výsledků prezidentských voleb v USA.

Profesor Allan Lichtman ke svému algoritmu dospěl nevídaným způsobem. Roku 1981 se vydal do Sovětského svazu. Jel za ruským matematikem a geofyzikem Vladimirem Keilis-Borokem, který vymýšlel matematické modely na predikci zemětřesení. Lichtman se podle The Jerusalem Post jeho postupy inspiroval.

S pomocí ruského vědce zkonstruoval model, který předpovídá výsledky amerických voleb. Algoritmus je založený na datech zaznamenaných za 120 let volebních klání ve Spojených státech. Ve svých předpovědích se Lichtman nemýlil od roku 1984, tedy od té doby, kdy zkonstruoval svůj předpovědní systém.

V Arizoně nosí voliči speciální štíty, které je chrání před nákazou.
Volby v USA.

Profesorova predikce je založena na 13 „klíčích“. Soustředí se především na působení toho, kdo zrovna úřaduje v Oválné pracovně a jeho stranu. Následně poměřuje, zda strana a její kandidát mají v daném kontextu možnost udržet se u moci. Klíče zahrnují širokou škálu témat od politických skandálů, ekonomie, společenských nepokojů, zahraničně politických úspěchů až po charisma lídra. „Počítá se vládnutí, nikoli kampaň,“ vysvětluje Lichtman podle izraelského deníku.

Vládnoucí strana může klíče buď držet po své prezidentství, nebo je špatnou činností ztrácet. Pokud je ztratí, připadnou vyzyvateli. Ten kandidát, který v profesorově modelu získá více než 6 klíčů, vyhraje volby.

Ve volbách v roce 2016 většina průzkumů předpovídala, že s přehledem vyhraje Hillary Clintonová. Lichtman, věrný své propracované metodě, dosadil všechna data a vyšel mu Donald Trump jako vítěz. Volby dopadly podle jeho očekávání.

Neomylný profesor sází na Bidena

Nyní je však situace jiná. „Trump, který je aktuálně v úřadu, ztrácí 7 klíčů,“ říká profesor Lichtman. „Moje předpověď je taková, že Donald Trump bude prvním prezidentem po Gergovi H. W. Bushovi, který prohraje v boji o znovuzvolení, a Joe Biden se stane dalším prezidentem Spojených států,“ shrnuje výsledky své predikce profesor podle izraelského deníku.

Trump podle Lichtmana 7 klíčů ztratil až v roce 2020. Do té doby to vypadalo, že úřad bez problémů obhájí. Hlavními důvody, které ohrožují setrvání Trumpa v Bílém domě, jsou pandemie koronaviru a s ní přicházející ekonomická krize a dále rozšířené nepokoje v ulicích po smrti George Floyda. „Když jste prezidentem, dostanete uznání za svit slunce, avšak vinu za déšť,“ cituje Lichtman bývalého prezidenta J. Edgara Hoovera. „Aktuálně v Americe prší velice silně,“ dodává profesor.

Podle Lichtmana Trump nedokázal ani na jednu z těchto výzev adekvátně odpovědět, a to ho bude stát prezidentskou funkci. „Nikdy v historii Spojených států neutrpěla strana, která vládne v Bílém domě, tak rychlou a dramatickou ztrátu, a to pouze v řádu několika měsíců,“ říká profesor v rozhovoru pro univerzitu ve Washingtonu.

Lichtmanovy klíče nejsou uznávány celou akademickou obcí, jiní odborníci poukazují na slepá místa této metody. Jeden z rozporů je například to, že model by měl predikovat výsledky po sečtení všech hlasů. Nebere tak v potaz americký volební systém, který funguje na základě sboru volitelů, kteří jsou rozděleni podle počtu obyvatel jednotlivých států.

Profesor například v roce 2000 předpovídal vítězství Al Gora proti Georgovi W. Bushovi. Al Gore měl sice při sečtení všech hlasů navrch, ale volitelů získal více Bush, který tak i vyhrál volby. Profesor se odvolal na to, že jeho model predikuje výsledky podle součtu všech hlasů. To je však v rozporu s tím, že minulý rok vyhrála na počet hlasů Hillary Clintonová, avšak profesorův model označil za vítěze Donalda Trumpa.

Mikrokosmos amerických voleb

Allan Lichtman není jediný, kdo je schopen bezpečně předvídat výsledky amerických voleb. Malé město v Novém Mexiku jménem Valencia County od roku 1952 vždy podle serveru Politico vybralo kandidáta, který nakonec celé klání vyhrál.

Město na jihu USA má okolo 77 000 obyvatel. Podle amerického časopisu není ničím příliš pozoruhodné, jeho zvláštností však je, že slouží jako obraz politických názorů americké společnosti v menším měřítku. Nejen, že ten kandidát, který ve městě vyhrál, se vždy stal prezidentem, ale poměry hlasů často odpovídaly celostátním výsledkům.

Otázkou je, koho obyvatelé Valencia County zvolí tentokrát. Podle zpravodaje serveru Politico, který mapuje místní situaci, to vypadá, že občané města jsou spíše nakloněni Donaldu Trumpovi. Ve městě prý rezonují především témata jako je skepticismus ke klimatické změně či strach z progresivních proudů demokratické strany. Podle reportéra je možné, že éra „zlatého standardu“ Valencia County v určování voleb může letos skončit. „Nic ale není jisté,“ dodává závěrem.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...