Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Organizátoři zrušili kvůli koronaviru autosalon v Ženevě. Hokkaidó vyhlásilo stav nouze

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
Ženeva/Peking/Praha - Zatímco v prvním ohnisku nového koronaviru - Číně - už rostou počty nových případů pomaleji, v Evropě hlásí první nakažené stále nové země. Infekce jich zasáhla už přes 20 a zabila nejméně 23 lidí. Ve světě se od prosince nakazilo téměř 84 000 lidí ve více než 50 státech, první případy oznámily nově Litva, Mexika či Island.
  7:08aktualizováno  22:46

Téměř 37 000 nakažených se už zotavilo a na 2880 zemřelo. Kvůli této epidemii se ruší velké akce, v pátek bylo oznámeno například zrušení berlínského veletrhu cestovního ruchu ITB či ženevského autosalonu.

Letošní ročník autosalonu v Ženevě byl kvůli koronaviru zrušen

V České republice se koronavirus zatím nepotvrdil. Testováno dosud bylo přes 150 lidí a v domácí karanténě je 307 osob. Obavy z nákazy ovlivnily ale i v ČR zájem o cesty do Itálie, kde je z Evropy nejvíce potvrzených případů nákazy (821) a 21 obětí. Naopak roste poptávka po trvanlivých potravinách. Například internetový obchod Košík.cz chce podle jeho ředitele Tomáše Jeřábka bránit extrémním nákupům, které měly v posledních dvou dnech i půl tuny.

V posledním týdnu se v Česku prodeje letenek do Itálie meziročně snížily až o 70 procent. Vliv na ně mohl mít i příběh pětičlenné české rodiny, která byla tento týden několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty na španělském ostrově Tenerife a v pátek se vrátila do ČR. Šestá Češka ve stejném hotelu zatím musela zůstat.

K razantním opatření přistoupilo Švýcarsko, ačkoli má zatím potvrzených jen asi 15 případů nákazy. Jeho vláda zakázala všechny akce s návštěvností nad 1000 lidí, což se dotkne i sportovních utkání a veletrhů. Zrušen byl mimo jiné březnový ženevský autosalon. Švýcarský fotbalový svaz odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy a závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže se odehrají bez diváků.

Přípravy na autosalon v Ženevě.
Dezinfekce vlaku na římském nádraží Termini.

Kvůli riziku šíření infekce v pátek odřekli pořadatelé berlínský veletrh cestovního ruchu ITB, největší akci svého druhu na světě. Turistická burza byla plánována na příští týden a očekáváno bylo na 10 000 vystavovatelů a 160 000 návštěvníků. V Česku bude podle premiéra Andreje Babiše nutné zvážit pořádání Světového poháru v biatlonu na Vysočině příští týden.

Počet nakažených přibývá i v západní Evropě. Francie hlásí téměř šest desítek potvrzených případů, Británie 20, Nizozemsko první dva. Německo k pátečnímu večeru podle deníku Bild evidovalo 68 nakažených, z nichž 14 se mezitím z infekce vyléčilo. Nákaza je prokázána v šesti spolkových zemích, nejvíce případů, konkrétně 36, pak hlásí Severní Porýní-Vestfálsko.

Naopak v pevninské Číně už počty nově infikovaných klesají. Ve čtvrtek jich přibylo 327, což je nejméně od ledna. Nyní hlásí pevninská Čína dohromady 78 824 nakažených a 2788 obětí úmrtí pacientů s nemocí COVID-19.

V některých dalších asijských zemích však důvod k optimismu není. Japonská vláda proto vyzvala k uzavření škol a guvernér prefektury Hokkaidó vyzval místní obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven. Velká většina z více než 900 nakažených v Japonsku přitom pochází z výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě nedaleko Tokia.

Silně zasažena je Jižní Korea, která v pátek oznámila, že se tam virem s označením Sars-CoV-2 nakazilo dalších 571 lidí, tedy více než v Číně, a celkový počet infikovaných stoupl na 2337. Počet obětí se zvýšil na 16. Nejvíc obětí mimo Čínu hlásí Írán, kde podle vlády zemřelo 34 nakažených a infikováno bylo 388 lidí. BBC ale v pátek s odvoláním na místní zdravotníky uvedla, že obětí je v Íránu nejméně 210, což vláda popřela.

Systém Drozd s koronavirem nepomáhá. Kromě resortu zahraničí do něj nikdo nesmí, problém je ochrana dat

Epidemie ovlivňuje i akciové trhy, které zaznamenaly největší týdenní propad od světové finanční krize v roce 2008. Investoři se obávají, že epidemie srazí globální ekonomiku do recese. Podle šéfa centrální banky Německa Jense Weidmanna bude růst největší evropské ekonomiky letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci. Ztráty utrpí cestovní ruch, klesá zájem o letenky do postižených oblastí a lidé ruší pro nejbližší týdny ubytování v zemích s vyšším počtem nakažených.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...