Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hollande označil krajní pravici za hrozbu pro Francii. Macrona podpořil proti Le Penové

Současný frencouzský prezident Francois Hollande hlasuje v prvním kole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný frencouzský prezident Francois Hollande hlasuje v prvním kole... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský socialistický prezident François Hollande v pondělí označil krajní pravici za hrozbu pro Francii a vyzval voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb volili centristu Emmanuela Macrona. Macron se 7. května střetne v rozhodujícím duelu o Elysejský palác s vůdkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou.

Celá strana vládnoucích socialistů vyzvala voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb hlasovali pro centristického vítěze prvního kola a přispěli tak k porážce vůdkyně krajní pravice Marine Le Penové. Oznámil to v pondělí první tajemník vládní strany Jean-Christophe Cambadélis. „Toto stanovisko bylo (vedením socialistů) přijato jednomyslně, což je natolik vzácné, že je záhodno to zdůraznit,“ řekl stanici BFMTV.

Za „zklamání“ a „překvapení“ tajemník označil výsledek prezidentského kandidáta socialistů v nedělním hlasování, ve kterém Benoît Hamon dostal jen 6,3 procenta hlasů.

Odmítl ale v tomto výsledku vidět nezbytnost nových volebních pravidel; svědčí to podle něj jedině o „velikém politickém nepořádku“. Verdikt voličů podle šéfa socialistů vybízí stranu k hlubokým změnám, měla by si však zachovat svůj charakter, umožňující levici vládnout a měnit Francii. Cambadélis přislíbil zevrubné prozkoumání příčin neúspěchu, avšak vyhnul se podle listu Le Monde konkrétnějším vyjádřením.

Došlo i na zpěv francouzské hymny. Marine Le Penová a její volební štáb slavili...
Emmanuel Macron postoupil do druhého kola prezidentských voleb. Je favoritem.

Bývalý socialistický premiér Manuel Valls, který v primárkách prohrál s Hamonem souboj o kandidaturu, v pondělí prohlásil, že Socialistická strana je v rozkladu. „To je konec jednoho příběhu. Od referenda o Maastrichtu v roce 1992 (o Smlouvě o EU) jsme se nepoučili o tom, jak má vypadat levice. Mohou patřit k téže politické rodině lidé, kteří nesdílejí stejné názory o Evropě, ekonomice, podnicích? Nemyslím. Jsme v demoliční fázi a já bych si přál, abychom brzy přešli do fáze výstavby,“ řekl Valls.

Hamonových 6,3 procenta hlasů je pro socialisty nejhorší výsledek v prezidentských volbách za desítky let - a to již v červnu Francii čekají parlamentní volby.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...