Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Politické zemětřesení či malá revoluce. Svět hodnotí volby prezidenta Francie

Marine Le Penová a Emmanuel Macron. Pravděpodobní vítězové prvního kola... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová a Emmanuel Macron. Pravděpodobní vítězové prvního kola... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Porážku kandidátů tradičních velkých stran ve francouzských prezidentských volbách označují sdělovací prostředky za politické zemětřesení nebo malou revoluci. Úspěch centristy Emmanuela Macrona a nacionalistky Marine Le Penové, přirovnává tisk ve Francii k „velkému třesku“, který „knokautoval pravici“ a levici srazil k zemi. Světová média se také shodují, že Le Penová bude ve druhém kole proti všem.

O „skoku do prázdna“ píše hospodářský deník Les Echos, podle kterého projevili voliči „znechucení nad systémem a snahu zapomenout na minulost“. „Voliči se rozhodli v neděli otočit stránku francouzského politického života, takového, jaký byl strukturován od začátku páté republiky,“ uvádí se v komentáři.

„Tento výsledek představuje zemětřesení, jehož následné otřesy budou trvalé,“ soudí katolický deník La Croix. Liberální noviny L’Opinion uvádí, že „se jedná o novou stránku v historii páté republiky“. Francouzští voliči podle něho „diskvalifikovali všechny prezidentské kandidáty politických stran, které, tak či onak, vládly v uplynulých desetiletích“.

Podle deníku L’Alsace se tradiční pravice a levice ocitly v politickém patu a čelí novým výzvám. Konzervativní pravicový deník Le Figaro na první straně uvedl palcovým titulkem Pravice K.O. „Zatímco touha po změně po (Hollandeově) pětiletce, jednomyslně hodnocené jako katastrofální, nebyla nikdy silnější, pravice nebude, poprvé ve své historii, zastoupená ve druhém kole prezidentských voleb“, konstatuje list.

Podle britského týdeníku The Economist je výsledek prvního kola předzvěstí rozpadu francouzského stranického systému tak, jak byl po dlouhá léta zaveden. „Zklamaní zástupci tábora Socialistů, jejichž kandidát Benoit Hamon získal mizerných 6,2 procent hlasů, mohou záhy klepat na Macronovy dveře. Před červnovými parlamentními volbami je mnoho z nich připraveno přejít do tábora jeho hnutí Vpřed!“ myslí si Britové.

Nicolas Dupont-Aignan
Došlo i na zpěv francouzské hymny. Marine Le Penová a její volební štáb slavili...

Francouzský deník Le Parisien píše o „fenoménu Macron“ a regionální list Journal de la Haute-Marne soudí, že politik postavil „všechno vzhůru nohama“. „Klobouk dolů!“ reagoval Le Républicain Lorrain, podle kterého Macronovi a jeho hnutí stačilo pouhých osm měsíců kampaně na to, aby se dostal na politické výsluní.

Souboj dvou outsiderů, v němž Le Penová nemá šanci

Podle britského listu The Guardian je Macron „nejlepší nadějí velké země s hlubokými problémy“. Hrozba, že se k moci dostane krajní pravice, ale podle listu trvá. Přesto jsou v jeho redakci optimističtí. „Matematicky je pro Marine Le Penovou nemožné zvrátit za dva týdny názor voličů ve svůj prospěch. Všechny tradiční strany se totiž spojí proti ní. Pravicový Fillon i levicový Hamon už oba řekli, že budou volit Macrona,“ připomíná list vyhlídky pro druhé kolo.

Ani Financial Times (FT) nepochybuje o Macronově vítězství i ve druhém kole, avšak devětatřicetiletý centrista bude podle listu nucen „tvrdě vyjednávat“, aby prosadil svůj program. „Le Penová nemá pro druhé kolo žádné spojence,“ cituje politického analytika Jerome Jaffrého z univerzity Sciences Po. Podle FT bude druhé kolo soubojem dvou outsiderů.

Takový názor vyjadřují i na stránkách amerického deníku The New York Times. Pro něj jsou francouzské volby jako souboj „politického novice s krajně pravicovou buřičkou“, jako boj „dvou outsiderů s naprosto odlišnými plány pro svou zemi“. Francie se tak vydává na „nejistou cestu v kritické chvíli, kdy tyto volby mohou rozhodnout rovněž o budoucnosti EU“, soudí newyorský list.

„Emmanuel Macron ještě nevyhrál, ale jeho akce se mu zdařila. Rozdrtil totiž starý politický svět,“ komentoval list Ouest-France. „Ve druhém kole proti sobě budou stát sociální liberalismus a nacionalismus, otevření se světu a uzavření, sjednocená Evropa a osamocená Francie,“ soudí levicový Libération, podle kterého Le Penová dosáhla nejvyššího skóre v historii prezidentských voleb. „V případě, že boj se změní na střetnutí lidu s elitou, kdo může předpovědět, jak dopadne výsledek? V novém dekoru je všechno možné,“ dodává list, který proto vyzývá k bdělosti.

Komunistický deník L’Humanité na své první straně vytiskl palcový titulek „Nikdy“ se siluetou Marine Le Penové a vyzývá jednoznačně ke stmelení sil a k tomu, aby se zabránilo této političce v cestě k moci.

,

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...