Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Itálii během dne zemřelo 196 lidí, jde o největší nárůst za 24 hodin. Maďarsko vyhlásilo nouzový stav

Vojáci v Miláně. Italská vláda v noci na neděli uvalila drastická omezení pohybu na Lombardii a dalších 14 oblastí. foto: Reuters

Budapešť/Milán - Počet úmrtí z řad nakažených novým koronavirem se v Itálii zvýšil o 196 na 827, informovala ve středu místní civilní obrana. Podle agentury Reuters jde o největší nárůst za 24 hodin v absolutních číslech od 21. února, kdy se v Itálii potvrdil první případ nákazy. Sousední Maďarsko mezitím vyhlásilo kvůli koronaviru nouzový stav.
  15:54aktualizováno  18:54

Počet infikovaných novým koronavirem dosáhl v Itálii ke středě 12 462, což je nejvíce ve světě po Číně, odkud se koronavirus začal loni v prosinci šířit do světa a kde se dosud potvrdilo na 80 900 případů. V Číně zemřelo na 3160 nakažených, nových úmrtí ve středu tamní úřady oznámily 22.

Podle nejnovějších údajů je v Itálii nyní 10 590 nakažených, z toho 1028 osob v intenzivní péči. Podle stedečních údajů civilní obrany se 1045 lidí z nemoci zcela zotavilo.

Nejvíce případů hlásí severní region Lombardie, kde se od února potvrdilo 7280 případů nákazy, z toho 617 lidí zemřelo. Druhý v tragické tabulce je region Emilia-Romagna s 1739 případy nákazy a 113 oběťmi a třetí je kraj Benátsko (Veneto) s 1023 dosud evidovanými případy nákazy a 29 úmrtími.

Itálie přijala od února řadu opatření proti šíření koronaviru, zprvu jen v severních regionech. Od úterka zavedla italská vláda výjimečné opatření - karanténu pro celou zemi. Tvrdá opatření, která výrazně omezila pohyb Italů na veřejnosti, mají platit přinejmenším do 3. dubna.

Nouzový stav v Maďarsku

Maďarsko přijalo radikální opatření a vyhlásilo nouzový stav. „Zákaz cest ze čtyř zemí nejvíce postižených infekcí vstupuje v platnost okamžitě,“ uvedl Gergely Gulyás, který řídí úřad vlády premiéra Viktora Orbána. Uzavřeny budou také vysoké školy. Zakázána budou veřejná shromáždění více než 100 lidí v uzavřených prostorách a více než 500 lidí pod širým nebem.

Omezení mají platit do odvolání, uvedl Gulyás podle agentury Reuters. Dodal, že vláda očekává dopad epidemie spíše v řádu měsíců než týdnů. Gulyás vysvětlil, že jedním z hlavních cílů je zabránit šíření epidemie z Itálie do Maďarska přes Rakousko. Budapešť zakáže autobusovou a vlakovou dopravu z těchto oblastí i lety z nejvíce zasažených zemí, konstatoval.

Rakousko kvůli koronaviru zakáže Italům vstup do země, Slovinci ho omezí. Policie může Čechům kontrolovat palivo

Itálie je do příštího měsíce z rozhodnutí tamní vlády v karanténě. Maďarsko nesdílí hranice s Itálií, ale je velmi oblíbené u italských turistů a mnoho Maďarů často cestuje do severní Itálie. Rakousko v úterý uvedlo, že zavedlo hraniční kontroly a zamezilo vstupu příchozím z Itálie.

Maďarsko zatím zaznamenalo 13 potvrzených případů koronaviru, ale zatím nikdo na tuto nákazu nezemřel, dodal Reuters.

Polsko zavedlo podobná opatření jako ČR

Polská vláda se v rámci prevence proti šíření nového koronaviru rozhodla zavřít od pondělí na dva týdny všechny školy, včetně mateřských a univerzit,oznámil premiér Mateusz Morawiecki.

Opatření, jsou obdobná jako kroky tuzemské vlády. Rovněž v Polsku podle agentury PAP zahrnují uzavření všech kulturních institucí, jako jsou muzea, divadla a kina.

Uzavření škol v Česku může ohrozit životy seniorů, říká epidemiolog. Mladší lidé nemusí příznaky nemoci pocítit

Školy budou sice v Polsku uzavřené až od pondělí, ale výuka se na nich zastavuje už od čtvrtka. Žáci a studenti budou jen ve třídách pod dohledem pedagogů, aby rodiče měli dva dny na zajištění péče o své děti po dobu uzavření škol, řekl premiér.

Polské ministerstvo zdravotnictví  dopoledne podle PAP sdělilo, že v zemi bylo nově potvrzeno nakažení koronavirem u dalších tří lidí. V Polsku je tak v současné chvíli celkem 25 pacientů s nemocí COVID-19, kterou vyvolává koronavirus, jenž se koncem loňského roku začal šířit z čínského města Wu-chanu.

Vzápětí po premiérově projevu vypukla podle opozičního listu Gazeta Wyborcza nákupní horečka: „Není už toaletní papír, před pokladnami stojí davy,“ vylíčil očitý svědek. „Lidé mají ve vozících balíky vody, mléko a konzervy,“ dodal další. „Chlapík lítal po obchodu a házel zboží do vozíku, jako kdyby se blížilo tornádo,“ vylíčil deníku další čtenář.

Koronavirus dorazil už i na Slovensko. Nákaza se nově objevila i ve Vatikánu či Srbsku

Zásoby si Poláci začali dělat už dříve: podle údajů z počátku týdne v maloobchodě skoro až na dvojnásobek stoupl prodej rýže, podobně mouky, o dvě třetiny pak těstovin a mýdla a o čtvrtinu toaletního papíru. Antiseptické prostředky bývají vyprodané.

Na druhé straně ale Poláci omezili všechny ostatní nákupy, které mohou počkat, například oblečení. „Od dneška nám už nezavolal nikdo, kdo by si přál se objednat, ani žádný zákazník nepřišel přímo z ulice,“ postěžovala si majitelka kadeřnictví.

Autor: