1. června 2019 16:57, aktualizováno 3. 6 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kapitán jedné z lodí, jež se srazily v Budapešti, je vazbě. Pomáhají také čeští potápěči

Záchranná operace na Dunaji po potopení lodi v Budapešti. Maďarským policistům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná operace na Dunaji po potopení lodi v Budapešti. Maďarským policistům... | foto: Policie ČR

BUDAPEŠŤ Soud v Budapešti v pondělí nařídil uvalit vazbu na ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn, která se ve středu večer srazila na Dunaji v centru maďarské metropole s menší výletní lodí Mořská panna. S odvoláním na prokuraturu o tom v sobotu informovala agentura MTI. Menší z lodí se po srážce potopila. Zahynulo při tom nejméně sedm lidí a 21 se jich stále pohřešuje.

Po nezvěstných pátrají záchranářské týmy z Maďarska, Jižní Koreje, Rakouska a na pomoc do Budapešti dorazila také čtveřice českých policejních potápěčů.

Hotelová loď Viking Sigyn se s výletním plavidlem Mořská panna (Hableány) srazila ve středu večer nedaleko budovy maďarského parlamentu. Na palubě menší výletní lodi bylo 35 lidí, 33 jihokorejských turistů a dva maďarští členové posádky. Podle maďarských médií se Mořská panna převrátila a potopila během sedmi vteřin.

Ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn, o kterém maďarská média píší jako o 64letém Jurijovi C. z Oděsy, zadržela maďarská policie již ve čtvrtek. Podezřelý je z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých. V případě, že by jej soud shledal vinným, hrozí mu dva až osm let za mřížemi. Ukrajinec odmítá, že by nehodu zavinil.

Záchranná operace na Dunaji po potopení lodi v Budapešti. Maďarským policistům...
Hotelová loď Viking Sigyn, která se srazila s potopenou turistickou lodí na...

Na základě pondělního rozhodnutí budapešťského soudu by měl ve vazbě zůstat přinejmenším měsíc. Zároveň soud ale stanovil kauci ve výši 15 milionů forintů (1,2 milionu korun). V případě jejího zaplacení by Ukrajinec dostal elektronický náramek, musel by ale stejně zůstat v Budapešti a hlásit se pravidelně policii.

Státní zástupce se proti možnosti zaplatit kauci na místě odvolal. O odvolání by měl soud podle agentury Reuters rozhodnout v následujících týdnech. Podle kapitánova právního zástupce není k dispozici dostatek důkazů, který by opravňoval uvalit na kapitána vazbu.

Vyproštění těl obětí brání silný proud řeky

Maďarská policie v sobotu uvedla, že už identifikovala všech sedm dosud nalezených obětí neštěstí. „Totožnost jsme dokázali zjistit ve spolupráci s jihokorejskými úřady na základě otisků prstů a dlaní a také na základě fotografií, které nám ukázali příbuzní obětí,“ uvedl mluvčí policie Kristóf Gál.

Záchranáři se mezitím pokoušejí dostat k potopené výletní lodi, brání jim v tom ale silný proud a vysoká hladina Dunaje po vydatných deštích.

Maďarským kolegům na místě pomáhají také záchranáři z Jižní Koreje a z Rakouska. Policie České republiky na twitteru uvedla, že do Budapešti v pátek večer dorazila také čtveřice českých policejních potápěčů se speciální technikou včetně takzvaného podvodního dronu. „Díky našemu sonaru jsme mohli určit přesnou polohu lodi pod hladinou. Nasazení podvodního robota brání silný proud,“ uvedla dále česká policie.

Podle agentury Reuters se očekává, že v pondělí večer začne hladina v Dunaji klesat a vzdálenost od hladiny ke dnu by se ze současných šesti metrů měla snížit na čtyři v polovině nadcházejícího týdne. V následujících šesti dnech se podle maďarských meteorologů neočekávají srážky, které by hladinu Dunaje v Budapešti opět zvýšily.

Na pátrání po obětech neštěstí s Maďarskem spolupracují i úřady v Srbsku a Rumunsku, kudy Dunaj na cestě do Černého moře dál protéká.

ČTK