Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělsko ‚preventivně‘ zadrželo dva vůdce katalánských separatistů

Svět

  7:41aktualizováno  8:14
MADRID - Španělský soud v pondělí nařídil „preventivní zadržení“ vůdců dvou nejvýznamnějších separatistických sdružení v Katalánsku. Jde o Jordiho Sáncheze z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordiho Cuixarta z organizace Ómnium Cultural. Podle justičních zdrojů citovaných agenturou AFP jsou obviněni z protistátní činnosti.

Jordi Sánchez, prezident Katalánského národního shromáždění. foto: ČTK

Oba činitelé byli v pondělí před tribunálem pověřeným mimo jiné otázkami národní bezpečnosti už podruhé u výslechu. Obvinění se týká protestních akcí z letošního září, při nichž stovky demonstrantů bránily španělským policistům v opuštění kanceláří katalánské regionální vlády, kde kvůli referendu o nezávislosti prováděli razii. Obviněným hrozí až 15 let vězení.

Konec veřejných předvolebních průzkumů. Katalánsku běží čas, jak se rozhodne?

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull zadržení vůdců separatistů označil za „provokaci“ ze strany španělského státu. „Nepodlehneme této provokaci,“ uvedl. „Každý den máme další důvod, abychom pokračovali v (naplňování) mandátu z 1. října,“ dodal Turull.

Dodávka odváží zadržené Cuixarta a Sánchéze od madridského soudu.
Protestující žena v Barceloně.

Mluvčí katalánské vlády premiéra Carlese Puigdemonta se ve svém vyjádření vztahoval k říjnovému referendu, ve kterém se více než 90 procent hlasujících vyjádřilo pro nezávislost. Účast ale dosáhla jen 43 procent z více než pěti milionů oprávněných voličů. Španělský ústavní soud hlasování označil za protiústavní

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...