2. března 2017 8:24, aktualizováno  8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Malajsie zruší bezvízový styk s KLDR. Kvůli bezpečnosti po smrti bratra Kim Čong-una

Vlajka KLDR vlaje nad severokorejskou ambasádou v Malajsii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka KLDR vlaje nad severokorejskou ambasádou v Malajsii. | foto: ČTK

KUALA LUMPUR Malajsie z bezpečnostních důvodů zruší bezvízový styk se Severní Koreou. Dva týdny po vraždy bratra severokorejského vůdce v malajsijské metropoli, z něhož jsou obviňovány severokorejské tajné služby, to podle státní tiskové agentury Bernama oznámil malajsijský vicepremiér.

Generální prokurátor prokurátor Apandi Ali ve čtvrtek zároveň oznámil, že Severokorejec zadržený v souvislosti s atentátem bude propuštěn a deportován do KDLR.

Pchjongjang, který odmítá uznat, že mrtvým je skutečně bratr vůdce země Kim Čong-una, označuje malajsijské vyšetřování za zmanipulované a snaží se docílit okamžitého vydání těla. Ve čtvrtek Severní Korea uvedla, že severokorejský občan, jenž zemřel před dvěma týdny na letišti v Kuala Lumpuru, s největší pravděpodobností podlehl infarktu.

Malajsie se dostala do pře s KLDR kvůli smrti Kim Čong-nama, který zemřel 13. února krátce poté, co na něj dvě ženy na letišti v Kuala Lumpuru nastříkaly nervový plyn VX, který OSN řadí mezi chemické bojové látky.

Obě ženy - Indonésanka a Vietnamka - již byly zadrženy a obviněny z vraždy, zatímco malajsijské úřady pátrají po skupině Severokorejcích považovaných za organizátory smrti bratra Kim Čong-una.

Kromě obou žen Malajsie zadržela dva muže - Malajsijce, který je na svobodě na kauci, a jednoho Severokorejce, který se ocitl ve vazbě. Generální prokurátor oznámil, že proti tomuto muži není dost důkazů a že bude v pátek deportován do KLDR. Muž byl zatčen na letišti 17. února. Měl u sebe pracovní povolení, jehož platnost podle agentury Reuters vypršela 6. února. Proč byl považován za podezřelého v případě vraždy, není jasné.

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001.
Policie hlídá před ambasádou KLDR v Kuala Lumpuru.

Ri Tong-il, bývalý zástupce severokorejského vyslance při OSN a člen delegace, kterou KLDR vyslala do Malajsie, odmítl, že by severokorejského občana v Kuala Lumpuru zabil plyn VX. „Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o infarkt,“ řekl. Malajsijské úřady vyzval, aby vzorky toxické látky nalezené při pitvě poslaly Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Jestli je pravda, že byl použit (nervový plyn VX), pak by vzorky měly být poslány OPCW,“ řekl Ri.

Jižní Korea a Spojené státy dospěly k závěru, že za smrtí Kim Čong-nama stojí tajné služby KLDR. Pchjongjang odmítá uznat, že mrtvým byl skutečně bratr vůdce země, označuje malajsijské vyšetřování za zmanipulované a snaží se docílit okamžitého vydání těla.

Malajsijský vicepremiér ve čtvrtek oznámil, že Severokorejci budou potřebovat víza od pondělka 6. března. Dosud mohli v Malajsii pobývat 30 dní bez víz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz