Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maltský premiér se chystá podat demisi kvůli kauze zavražděné novinářky

Maltský premiér Joseph Muscat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maltský premiér Joseph Muscat | foto: Reuters

VALLETTA Maltský premiér Joseph Muscat se chystá podat demisi, tvrdí místní tisk s odvoláním na zdroje z jeho okolí. Premiér čelil v posledních dnech stále silnějším výzvám k odstoupení kvůli novým informacím ve vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové z roku 2017. Kvůli kauze odstoupili tento týden už dva ministři jeho vlády a dlouholetý šéf úřadu vlády Keith Schembri, který byl tento týden i zatčen a pak propuštěn na kauci.

V pátek maltské úřady propustily na kauci z vazby i místního podnikatele Yorgena Fenecha, který je hlavním podezřelým z objednání novinářčiny vraždy. Bude ale dál sledován policií, aby neuprchl ze země, jako se o to už pokusil minulý týden. Fenech zatím nebyl obžalován a ve vazbě může být nejvýše 48 hodin, od minulého týdne tak byl už několikrát propuštěn a opět zatčen.

Fenech, který pochází z bohaté rodiny maltských prominentních podnikatelů, při výsleších tento týden obvinil Schembriho, že se na objednání vraždy podílel, což se ale zatím nepotvrdilo. Fenech také tento týden požádal o milost výměnou za slib, že bude spolupracovat s vyšetřovali. Milost mu ale byla zamítnuta.

Joseph Muscat stojí v čele vlády od března 2013 a nyní čelí podle místních médií největší politické krizi. Od čtvrtečního večera zasedala mimořádně několik hodin vláda, v pátek dopoledne Muscat navštívil prezidenta George Vellu. Podrobnosti z tohoto se zatím k maltským médiím nedostaly.

Před úřadem vlády i ve čtvrtek večer demonstrovali lidé za premiérovo odstoupení. Byl mezi nimi i syn zavražděné novinářky Caruanové Galiziové Matthew. Jeho matka, která psala i o korupci a praní špinavých peněz ve vysoké politice, zemřela v říjnu 2017 v 53 letech při výbuchu bomby. Tu do jejího auta nastražila zřejmě trojice mužů - bratři Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Zatčeni byli už v prosinci 2017 a čelí obvinění z vraždy.

Před soudem měl v pátek vypovídat Melvin Theuma, který vraždu zřejmě zprostředkoval. Právníci Degiorgiových ale páteční soudní jednání zablokovali. Theuma byl zatčen před dvěma týdny kvůli praní špinavých peněz a tento týden mu byla slíbena prezidentská milost, když bude spolupracovat s vyšetřovateli a pomůže kauzu objasnit.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!