Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyhazuje se zbytečně moc jídla, plýtvání ohrožuje klima i půdu, varuje zpráva. Zemědělství zabírá třetinu souše

Práce na rýžovém poli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na rýžovém poli | foto: Shutterstock

PRAHA  Plýtvání s potravinami je podle expertů velkým problémem jak pro klima, tak pro půdu. Až pětatřicet procent jídla se nakonec vyhodí. Vyplývá to z aktuální zprávy o dopadech změn klimatu na půdu a zemědělství. „Kdybychom tomu zamezili, došlo by ke snížení emisí zhruba o čtyři a půl miliardy tun ročně,“ prohlásil zoolog Vojtěch Kotecký.

Zprávu vydal ve čtvrtek Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). „Report se nevěnuje samotné fyzice změny klimatu, ale analyzuje ryze praktické dopady pro člověka, který chce jíst, pít a využívat krajinu pro své potřeby,“ konstatoval klimatolog Radim Tolasz z ČHMÚ, český zástupce v IPCC.

Podle zprávy zemědělství a produkce potravin aktuálně zabírá třetinu souše a nárokuje si 70 procent veškeré spotřeby sladké vody na Zemi. Odlesňování,  průmyslové zemědělství a další nešetrné praktiky při využívání půdy způsobují zhruba čtvrtinu veškerých skleníkových plynů. „Kdyby se nám podařilo zastavit úbytek lesů, snížíme emise o 2 miliardy tun ročně. Celkově emise tvoří 45 miliard tun, takže to není úplně zanedbatelné číslo,“ pronesl analytik Vojtěch Kotecký z Glopolis.

Zoolog Vojtěch Kotecký.

Zoolog Vojtěch Kotecký.

K otázce emisí se vyjádřil také Zoltán Barcza z České zemědělské univerzity (ČZU). „Máme čím dál méně času a čas je kritický. Zbývají dva až tři roky, abychom výrazně snížili emise skleníkových plynů, pokud k tomu nedojde, čeká nás velmi nebezpečná budoucnost. Je potřeba jednat teď. Máme technologie i nástroje, neexistuje žádná výmluva,“ prohlásil. 

Ve zprávě jsou zmíněné cesty, jak toho dosáhnout. „Vlastně nejde o nic převratného, navrhují zvýšení plochy lesů, zlepšení zemědělských praktik. Zmíněna je také otázka plýtvání s potravinami, omezení ztrát po sklizni a využití bioenergie,“ komentoval ekolog Bedřich Moldan. 

Ekolog Bedřich Moldan.

Ekolog Bedřich Moldan.

Právě plýtvání s potravinami je podle expertů velkým problémem jak pro klima, tak pro půdu. Na tiskové konferenci v Ženevě, kde byla zpráva prezentována, zaznělo, že 25 až 35 procent jídla nakonec nedojde „až na stůl“. „Kdybychom dokázali zamezit plýtvání potravin, ušetříme zhruba tři a půl kilometrů čtverečních zemědělské půdy. Zároveň by došlo ke snížení emisí asi o čtyři a půl miliardy tun ročně,“ řekl Kotecký.

Ze zprávy také vyplývá, že na Zemi žije 820 milionů podvyživených lidí, oproti tomu miliarda lidí trpí nadváhou. „Planeta je schopna uživit lidi s přehledem, ale musíme to dělat trochu jinak,“ uvedl Tolasz, český zástupce v IPCC. Co se týče samotného jídla, tak zpráva lidem doporučuje zaměřit se ve stravování více na luštěniny, ovoce a zeleninu.

V současnosti přes 60 procent sklizně tvoří čtyři plodiny (kukuřice, rýže, pšenice, sója). S pěstováním plodin jde ruku v ruce hnojení „Padesát procent hnojiv je nevyužito, protože nejsou správně aplikovány, to pak zvyšuje emise oxidu dusného,“ konstatoval Barcza z ČZU.

Zoltán Barzca, expert z ČZU.

Zoltán Barzca, expert z ČZU.

Za účelem ochrany pěstovaných rostlin jsou hojně využívány pesticidy. „Řada pesticidů lépe působí při vlhku, to znamená, že v podmínkách sucha, které je stále větší, se musí aplikovat vyšší dávky,“ uvedla Jana Hajšlová z VŠCHT, expertka na bezpečnost potravin. Podle ní vzhledem k suchu a aplikování vyšších dávek pesticidů dochází k problému při náhlých vysokých srážkách. „V takových případech následuje vyplavení pesticidů do řek,“ dodala Hajšlová a konstatovala, že zatím v současné chvíli není možnost efektivně nahradit pesticidy jinou cestou. 

Mezivládní panel pro změnu klimatu je jedním z mezinárodních orgánů věnujících se problematice změny klimatu. Jde o seskupení vědců z celého světa zabývající se poznáním důvodů změny klimatu a hodnocením důsledků. Na tvorbě zprávy IPCC se podílelo 107 vědců z 52 zemí všech regionů světa. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.