Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemědělské sucho z Česka po deštích pomalu ustupuje, předpověď na další dny je poměrně příznivá

Česko

  14:45
BRNO - Zemědělské sucho v České reoublice v posledních dnech díky dešťům mírně ustupuje. Dva nejhorší stupně, tedy výjimečné a extrémní sucho, jsou na 13 procentech území, část republiky netrpí suchem vůbec. Deště ale stačily nasytit jen povrchové vrstvy do 40 centimetrů, dále v hloubce do jednoho metru převládá sucho na většině území republiky, vyplývá z údajů, které v pondělí vědci zveřejnili na portálu InterSucho.

Zemědělcům sklizeň komplikuje, i přes převládající sucho, vlhkost zrna. Sklízí se zrno s vlhkostí kolem 15 %. foto: David Peltán, MAFRA

Předpověď pro dalších deset dnů je poměrně příznivá a díky dalším srážkám by mělo sucho nadále ustupovat. Pro zemědělce však přichází deště v mnoha případech pozdě, protože mají již sklizeno, nebo jsou těsně před sklizní. Deště mohou pomoci kukuřicím či slunečnicím, které ještě nestačily zaschnout, případě mohou pomoct pozdnímu ovoci.

Extrémní sucho se za pár dní rozšíří na celé Česko. Vláda schválila komise, které budou moct omezit odběr vody

Pojem zemědělské sucho odráží nasycenost půdy do hloubky jednoho metru a aktuální míru sucha vědci určují jako poměr aktuální nasycenosti vzhledem k dlouhodobému průměru pro dané území v letech 1961 až 2010. 

Nadále je však v České republice hydrologické sucho. Pode údajů Českého hydrometeorologického ústavu hlásí stav sucha velká část měřicích stanic na řekách, podnormální stav je i v podzemních vrtech.

Žně na Táborsku.
Žně jsou v plném proudu.

Aktuálně je nelepší stav na jindy suché jižní Moravě, která zemědělským suchem netrpí prakticky vůbec. Situace se zlepšila i v části střední Moravy, Vysočiny a jihozápadní části jižních Čech. Velkým suchem naopak trpí s výjimkou Orlických hor Královéhradecký kraj, severní Opavsko, jižní Plzeňsko a severozápad republiky. Hlubší vrstva je poznamenaná suchem prakticky v celých Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Příznivější situace než v červenci už však nemá na výnosy polních plodin či sklizeň ovoce velký vliv vzhledem k pokročilosti vegetační sezony. Některé okresy hlásí postižení porostů nad 40 procent, hodně z nich poškození mezi 30 až 40 procenty. Na Moravě se kvůli několika suchým rokům výrazně rozmnožili hraboši a zničili hodně z toho, co nezničilo sucho.

Tam, kde by déšť mohl mít pozitivní dopad na kukuřici, už někteří zemědělci dříve hlásili usychání porostů či zastavení růstu.

Podobně, jako jsou zasažené některé regiony ČR, mají velké problémy se suchem i ve značné části Polska a severovýchodního Německa.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Byt 3+1
Byt 3+1

Novodvorská, Frýdek-Místek - Frýdek
3 200 000 Kč