20. března 2019 8:05, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová chce podle médií krátký odklad brexitu. Potvrdil to dle svých zpráv z Bruselu i Babiš

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK

Londýn Britská premiérka Theresa Mayová požádá Evropskou unii pouze o krátký odklad brexitu. S odvoláním na nejmenované zdroje v britské vládě o tom ve středu informují britská média. Konkrétní navrhovaný nový termín odluky neuvádí, bude to prý ale nejpozději do 30. června, aby se Británie nemusela účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Babiš uvedl, že Česko žádost podpoří.

Rozhodnutí zbylých zemí EU o britské žádosti o odklad by podle vyjádření Evropské komise mohlo přijít až na mimořádném summitu příští týden.

Zprávy britských médií o nejvýše tříměsíčním odsunutí brexitu následně v podstatě potvrdili členové britské vlády. Takový vývoj by nejspíše znamenal, že Mayová se bude nadále snažit v parlamentu prosadit už dvakrát odmítnutou „rozvodovou“ dohodu s unií. Minulý týden přitom kabinet jako podmínku pro žádost o krátký odklad brexitu stanovil schválení dohody do středečního dne.

Podle zdrojů britských médií Mayová nepožádá například o roční odklad, protože „lidé už mají po krk neschopnosti parlamentu učinit rozhodnutí a premiérka sdílí jejich frustraci“. Novináři ale už od úterní schůze kabinetu upozorňují, že snaha o výrazné odsunutí brexitu s účastí Británie v evropských volbách by zřejmě vedla k rozpadu vlády.

Tříměsíční odklad nijak nesnižuje riziko brexitu bez dohody, neboť by vytvořil ještě tvrdší tlak na konci června. Británie se může rychle dostat do situace, kdy už s tímto termínem nebude moci hýbat, protože její účast ve volbách do europarlamentu už zkrátka nebude možná. Pro tuto účast by musela vláda začít podle médií připravovat půdu už v polovině dubna.

Krátké prodloužení jen odsune hrozbu brexitu bez dohody

„Krátké prodloužení by odvrátilo hrozbu rezignací v kabinetu, ale - pokud bude schváleno - znamenalo by, že hrozba brexitu bez dohody se jen posune o tři měsíce,“ shrnula na twitteru reportérka Sky News Tamara Cohenová.

Podle současného harmonogramu by měla Británie z EU odejít k 29. březnu, tedy za devět dní. Britský parlament ale opakovaně neschválil připravenou dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu a Londýn se nyní chce vyhnout neřízené odluce. Ve hře proto zůstaly krátký odklad, který by umožnil dohodu ještě schválit, případně dlouhý odklad pro nové rozhodnutí o britském postoji. Vyloučeno podle komentátorů stále není ani úplné odvolání brexitu.

Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty budou mít osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí o věci rozhodnout jednomyslně. Summit tento týden ve čtvrtek a v pátek ale podle všeho ještě jasný verdikt nepřinese. Šéf EK Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že rozhodnutí od řádného summitu neočekává, podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andreevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.

Podle bruselské zpravodajky BBC Katyi Adlerové není prodloužení brexitové lhůty ze strany EU samozřejmostí, ačkoli odvrácení brexitu bez dohody je pro unijní představitele vysoko na seznamu priorit. „Krátký odklad dává EU smysl, dokáže-li Mayová protlačit brexitovou dohodu parlamentem, s tím, že prodloužení se použije k její ratifikaci, ale unijní lídři mají pochybnosti,“ dodala.

Česko odklad podpoří, Británie je jeden z hlavních spojenců, uvedl Babiš

Velká Británie požádá Evropskou unii o krátký odklad svého odchodu z unie, tedy nejdéle do 30. června, řekl ve čtvrtek senátorům premiér Andrej Babiš (ANO) s odvoláním na poslední zprávy z Bruselu. Dopis s žádostí britské vlády o krátké prodloužení termínu brexitu by měl podle jeho informací dorazit do Bruselu ještě dopoledne.

„To znamená, že krátké prodloužení je nejdéle do 30. června. To znamená, že Velká Británie neuspořádá volby do Evropského parlamentu, jejich mandáty se rozpustí a nebudou od 2. července zastoupeni v Evropském parlamentu,“ uvedl český ministerský předseda, když senátory seznamoval s českými pozicemi pro jednání nadcházející Evropské rady.

Česko je připraveno britskou žádost o odklad brexitu podpořit. „Zastáváme stanovisko, že brexit bez dohody je to nejhorší, co by nás mohlo potkat,“ řekl. Zdůraznil, že Británie je pro Česko důležitý partner z hlediska obchodu, z hlediska Čechů, kteří v Británii žijí, i z hlediska spolupráce v unii. „Ve Velké Británii vidíme jednoho z hlavních spojenců dosud. Vztahy byly vždycky velice dobré, nadstandardní,“ řekl premiér.

Zopakoval také své dřívější stanovisko, že za nejvýhodnější scénář pro Česko by považoval, aby se v Británii uskutečnilo druhé referendum o odchodu a Britové se vyslovili pro setrvání v unii. Za druhou preferovanou variantu označil britský odchod na základě dohody s EU.

Babiš chce brexit s dohodou

S Mayovou o možnosti uspořádání druhého referenda o brexitu Babiš nedávno telefonicky hovořil, odezva však podle něj byla velmi negativní. „Ale ta situace se mění, někteří opoziční politici ve Velké Británii už o tom mluvili,“ upozornil.

Pokud by Británie svůj názor na odchod z EU nezměnila, chce Babiš brexit s dohodou. „Druhá jediná možnost, aspoň pro mě, je, že bude Velká Británie akceptovat to, co se vyjednávalo dva a půl roku,“ řekl. Brexit bez dohody označil za katastrofu. Česko se na něj ale přesto připravuje, premiér v této souvislosti připomněl zvláštní zákon upravující práva Britů v Česku, který schválily obě parlamentní komory a počátkem března ho podepsal prezident Miloš Zeman.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.