20. září 2019 17:41, aktualizováno  19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mimozemšťané v nevadské poušti. U přísně tajné Oblasti 51 se nakonec shromáždila jen asi stovka lidí

Účastník akce „Vtrhněme do Oblasti 51, všechny nás zastavit nemohou“ na sobě má... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastník akce „Vtrhněme do Oblasti 51, všechny nás zastavit nemohou“ na sobě má... | foto: Reuters

Na přísně střeženou vojenskou základnu americké armády Oblast 51 zatím „zaútočila“ jen zhruba stovka lidí. Ti přijeli na událost pojmenovanou Vtrhněme do Oblasti 51, nemůžou nás všechny zastavit, která vznikla jako internetový vtípek. Kvůli 1,5 milionu lidí deklarujících na sociální síti svou účast ale událost přerostla ve vážnou hrozbu. Americká vláda ohlásila, že je ochotna ji odrazit „i za pomoci smrtící síly“.

Akce byla na Facebooku založena 27. června 2019 a měla se odehrát právě v pátek. 

Obyvatelé malé vesničky Rachel, která se nachází poblíž vstupu do tajemné Oblasti 51 v nevadské poušti, se obávali, že je zaplaví  velké davy. Vesnice například nemá ani benzinovou stanici a žije v ní 54 lidí. To se nakonec nestalo. Dle serveru EveningStandart dorazilo okolo 75 lidí. Jiné zdroje mluví o několika tuctech účastníků. 

Lidé předvádějí běh ve stylu japonského nindži Naruta, jak bylo napsáno v...
Účastníci na sobě mají převleky mimozemšťanů.

Joerg Arnu, obyvatel Rachel, vede blog zaměřený na dění okolo Oblasti 51. V posledním příspěvku napsal, že dorazilo okolo stovky lidí a příslušníci armády rozhodně přečíslili počet „vetřelců“. 

Lidé pojali setkání před vchodem v satirickém duchu a přišli v kostýmech mimozemšťanů a s transparenty citující mnohé známé sci-fi ságy. Pár jedinců předstíralo běh k bráně, ale poté, co dosáhli aplausu od ostatních, přestali. Jinak se nikdo doopravdy o průnik nepokouší, armáda Spojených států dala jasně najevo, jak by takový úmysl dopadl. Přímo u brány čekalo několik desítek hlídačů.

S tím, jak se situace kolem vniknutí do nepřístupné oblasti vyostřovala, se samotný tvůrce události, Matty Roberts, snažil vycouvat z jakékoliv odpovědnosti. Poté, co se kauza stala příliš virální a začalo na ni reagovat americké letectvo a FBI, se zřekl jakékoliv odpovědnosti za škody na životech či majetku. 

„Byl jsem naprosto zděšený, když mi volali od FBI,“ komentoval Roberts. V oblasti byl též preventivně od 18. září na 4 dny přerušen veškerý letecký provoz. „Rozšířilo se to jako požár. Většina lidí však chápe, že to byla od začátku satira,“ sdělil Roberts zpravodajskému serveru NPR.

Prohřešky

Dle jednoho z účastníků akce šerif okresku Lincoln zatkl na místě dva muže. Jeden z nich se fyzicky vyprazdňoval poblíž brány do areálu a druhý několikrát na hlídače naléhal, že podleze bránu a údajně se o to měl nakonec i pokusit. Informaci o dvou zadržených posléze potvrdil také mluvší šerifa. Pár lidem bylo pohrozeno za to, že se při focení selfies dotýkali plotu objektu, ale jinak měli strážní dle komentářů na Twitteru vstřícnou náladu a s davem fanoušků nadpřirozených aktivit si i zažertovali.

Na místě zastřelen

Oblast 51 opravdu podléhá nejpřísnějšímu stupni utajení a její personál se případnému útoku opravdu smát nebude. Jde ale o lákavý cíl a v minulosti se řada lidí pokoušela do základny proniknout. Například v lednu letošního roku odmítl jeden civilista zastavit. V ruce přitom držel „neurčitý objekt válcovitého typu“. Nereagoval a vojáci ho na místě zastřelili. Alespoň tak to stojí v oficiální zprávě o incidentu.

Je znám případ z října roku 2012 kdy se k základně snažila dostat dvanáctičlenná skupina dokumentaristů z televize BBC. Vojáci filmaře zajali a drželi je tři hodiny na mušce svých útočných pušek M16. Veškeré filmařské vybavení jim bylo zabaveno a každý z týmu musel zaplatit pokutu 375 liber.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/z-recese-realnou-hrozbou-plan-utoku-na-oblast-51-ozil-na-internetu-vlastnim-zivotem.A190919_153232_ln_zahranici_jto

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...