130 let

Premiér Göran Persson s Lailou Freivaldsovou. | foto: Claudio BrescianiAFP

Ministryně doplatila na karikatury

Svět
  •   11:38
STOCKHOLM - Kritika v kauze sporu o karikatury proroka Mohameda, které zvedly vlnu protestů v islámských zemích, stála post švédskou ministryni zahraničí. Laila Freivaldsová měla v rozporu s ústavními pravomocemi uzavřít web krajně pravicové organizace, která na něm kontroverzní karikatury zveřejnila.
"V dané situaci už nemohu vést seriozní zahraniční politiku a rozhodla jsem se odstoupit," oznámila Freivaldsová. Premiér Göran Persson rezignaci přijal. "Bylo to její rozhodnutí," řekl Persson a oznámil, že rezort zahraničí povede po šest měsíců zbývajících do voleb místopředseda vlády Bosse Ringholm.

Oficiálním důvodem, který Freivaldsová pro své odstoupení udala, je nedostatek důvěry k její osobě především ze strany sdělovacích prostředků, jenž jí znemožňuje soustředit se na věcné otázky práce.

Drtivá většina komentátorů však soudí, že Freivaldsová byla k odchodu Perssonem přinejmenším částečně donucena. Její odstoupení je přitom dalším bodem, který vládnoucí Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranu (SAP) citelně oslabuje pouhého půl roku před parlamentními volbami stanovenými na polovinu září.

Ministryně měla vroubek s cunami
Freivaldsová je ve švédské politice spojována s několika skandály, které z ní v minulých letech učinily nepopulární političku. Například po katastrofální vlně cunami v Indickém oceánu před více než rokem, kde zahynulo i 543 švédských turistů, jí byla vyčítána neschopnost zorganizovat krizový management a pomoci Švédům zasaženým živelní katastrofou. Za to jí dokonce hrozilo hlasování o důvěře ve švédském parlamentu.

Definitivní tečku za její politickou kariérou však paradoxně učinila zdánlivě mnohem méně kontroverzní záležitost - její bleskový zákrok proti internetové stránce extremistického sdružení, na němž byly zveřejněny problematické karikatury proroka Mohameda. Chtěla tak svou zemi vyvarovat stejného tlaku, jakému byly po publikování stejných kreseb vystaveny sousední Dánsko a v o něco menší míře i Norsko.

Třebaže zákrok proti internetové stránce splnil tento účel a zbavil Švédsko vlny hněvu muslimů, právně byl evidentně v rozporu se švédskou ústavou. Navíc Freivaldsová, která v minulosti sloužila jako ministryně spravedlnosti a vzděláním je právnička, zprvu svou účast na zákroku popírala. Nakonec ale média souvislosti odhalila a ministryně byla označena za hlavní iniciátorku zásahu, který radikály donutil stránku uzavřít.

Freivaldsová do funkce nastoupila v roce 2003, když převzala úřad po oblíbené Anně Lindhové, kterou zavraždil šílenec při nákupech v jednom stockholmském obchodním domě.
Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás