18. července 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bál jsem se, že mi máma vynadá za zpoždění.’ Zachránění thajští fotbalisté promluvili před novináři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Thajští chlapci zachránění z jeskyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští chlapci zachránění z jeskyně. | foto: Reuters

BANGKOK Dvanáct mladých thajských fotbalistů a jejich trenér, kteří byli zachráněni z jeskynního komplexu na severu Thajska, opustilo nemocnici v provincii Čchíengráj. Na tiskové konferenci po propuštění seděli všichni chlapci ve stejném oblečení. Podle lékařů jsou všichni v pořádku.

Chlapci ve věku mezi 11 a 16 roky a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskyně. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Následně byli převezeni do nemocnice.

Dnes v 18:00 místního času (13:00 SELČ) se chlapci zúčastnili tiskové konference, kde odpovídali na otázky novinářů schválené psychologem. Odsouhlasené otázky chlapcům položil moderátor. Chlapci se představovali a říkali jaké jsou jejich pozice v týmu i jak se cítí.

„Bál jsem se. Byla tam tma a zima a já jsem se bál, že mi máma vynadá, že přijdeme pozdě,“ uvedl jeden z chlapců na otázku, jak se cítil, když zjistili, že se jeskyně zatopila.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že na hlavním náměstí v Bangkoku se bude na počest zachráněných chlapců konat oslava, bližší podrobnosti neuvedl.

Thajští chlapci zachránění z jeskyně.
Thajští chlapci zachránění z jeskyně.

Po konferenci budou hoši posláni domů ke svým rodičům a novináři budou mít na 30 dní zakázáno mladé sportovce zpovídat. Jeden z článků thajského zákona na ochranu dětí pamatuje i na ochranu osob mladších 18 let, kterým by zájem médií mohl způsobit emoční újmu, nebo poškodit reputaci.

Média rovněž spekulují o tom, že chlapci stráví krátký čas jako mniši v buddhistickém chrámu, což tradičně v zemi dělají muži, kteří si projdou těžkou životní zkušeností.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse