Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa.‘ Detaily z knihy neteře Donalda Trumpa

Svět

  5:00
NEW YORK/ PRAHA - Bezcitný, tvrdý, se zájmem pouze o sebe sama. To, co neteř prezidenta Donalda Trumpa Mary píše v nové knize o „nejpoškozenější rodině světa“, lze najít v mnohém i ve stylu vlády současné hlavy USA.

Donald Trump s rodiči. foto: Twitter.com

V rodině Trumpových nenajdete teplo domova ani lásku. Vše je o penězích. Alespoň tak popisuje rodinné vztahy Mary Trumpová v nové knize, která komplikuje život jejímu strýci Donaldovi. Neteř šéfa Bílého domu se totiž rozhodla, že zabrání svému strýci ve znovuzvolení.

Pár měsíců před prezidentskými volbami vydá paměti s názvem „Příliš a nikdy ne dost“. Jen samotný podtitulek již slibuje šťavnaté detaily: „Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě.“

Vzhledem k tomu, že je Mary vystudovaná psycholožka a sama prožila řadu dramatických situací v rámci rodiny žijící v newyorském Queensu, její kniha může poskytnout unikátní detailní svědectví. A to se jejímu strýci vůbec nezamlouvá. 

Ještě předtím, než dojde k jejímu vydání (plánované na 28. července, tedy měsíc před republikánským sjezdem, na němž bude Trump nominovaný stranickým kandidátem), se právníci současné hlavy Spojených států snaží knihu stopnout a neteř umlčet.

Právní smlouvy o mlčenlivosti ohledně rodinných záležitostí ostatně nejsou pro pětapadesátiletou psycholožku novinkou. Jednu totiž musela podepsat před mnoha lety po právním sporu se svým strýcem Donaldem. A i tehdy, jak popisuje ve své knize, šlo o peníze.

Spory o dědictví

Před dvaceti lety Donald Trump a jeho nejstarší sestra a bývalá federální soudkyně Maryanne Trumpová prý chtěli svou neteř zabít kvůli dědictví. Další detaily z knihy podepírající tohoto tvrzení zatím známé nejsou, ale spor byl i tak nevybíravý.

V domě zakladatele miliardářského impéria Freda Trumpa žilo pět dětí: Maryanne, Fred junior, Elizabeth, Donald a Robert. Mary Trumpová je dcerou Freda juniora. Když Fred senior zemřel v roce 1999, začaly v rodině hádky o majetek.

Děti Freda Trumpa. Zleva Robert, Elizabeth, Fred jr., Donald a Maryanne.

Děti Freda Trumpa. Zleva Robert, Elizabeth, Fred jr., Donald a Maryanne.

Podle Mary se Donaldu Trumpovi podařilo otce trpícího Alzheimerovou chorobou krátce před smrtí přesvědčit, aby naposledy změnil závěť a vyškrtnul z ní potomky svého nejstaršího syna Freda juniora (Mary a Freda III.). Když se pak Mary a její bratr obrátili na soudy, Donald a jeho sestra Maryanne opětovali palbu. Zmrazili například veškeré finance, které Fred III. potřeboval na léčbu svého těžce postiženého syna. Jak je prý v rodině obvyklé, vše nakonec vyřešili právníci a Donald s Maryanne si mlčení neteře a synovce zajistili dohodou.

Mary jim však podle svých slov tento tah nikdy neodpustila. Jak přiznává v nové knize, byla to právě ona, kdo v roce 2018 poskytl deníku The New York Times detaily o finančních operacích Donalda Trumpa a první vhled do jeho daňových přiznání. Informace od Mary Trumpové nakonec vynesly reportérům i Pulitzerovu cenu.

Nová odhalení z osobního života mohou být pro Donalda Trumpa ještě bolestivá. Především politicky. Portrét „nejpoškozenější rodiny světa“, jak ji v titulu knihy nazývá nakladatel, totiž poskytuje velice osobní rozměr další ožehavé publikaci – pamětem bývalého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Člen Trumpova nejbližšího týmu ve své knize popisuje, jak prezident při vytváření zahraniční politiky sledoval vlastní zájmy a dělal vše pro to, aby byl znovuzvolen. Skrze ekonomické sankce tlačil na Čínu, aby podpořila americký export a on tím získal podporu farmářů, či zastavil vojenskou pomoc Ukrajině, dokud nezačne vyšetřování spojené s jeho soupeřem v prezidentských volbách Joem Bidenem.

Upil se k smrti

Jak upozorňuje švýcarský deník NZZam Sonntag, Trump jen používal naprosto stejnou taktiku, jako před dvaceti lety ve sporu s dětmi svého bratra. Pro Mary Trumpovou byl Donald „zlým strýcem“. Jako mladá dívka zažila, jak se její otec Fred junior upil k smrti a viděla, jak k tomu přispěli Donald i Fred senior.

Nejstarší syn zakladatele impéria byl podle ní volnomyšlenkář, rád utrácel peníze a pil. Měl rád rychlá auta a jachty a toužil po kariéře pilota. Fred senior však chtěl ve vedení rodinného impéria „zabijáka“, což velmi rychle pochopil o osm let mladší Donald a začal se svému bratrovi posmívat, že pilot je bezvýznamná práce. Nebyl by podle něj o moc víc než řidič autobusu, který „jen vozí lidi“. Stejně tak se k snům Freda juniora stavěl i jeho otec. Když pak v roce 1966 nezvládl pilotské zkoušky kvůli alkoholu, začal pít o to více. Poslední roky svého života strávil v nemocnici zemřel na zástavu srdce - v roce 1981 ve věku 42 let.

Fred junior na stranu druhou svého mladšího bratra v lecčems podporoval. Například mu pomohl dostat se na renomovanou školu Wharton. Sám současný prezident v rozhovoru pro deník The Washington Post uvedl, že se nikdy nedotkl alkoholu právě proto, že viděl, co to udělalo s jeho bratrem. 

Podle Mary se stal postupem času tvrdým, sobeckým a neústupně ambiciózním. A to dokonce natolik, že se při hrách snažil mermomocí porazit i děti svých sourozenců. „Donald si nemohl pomoci. Jednou trefil do hlavy míčem Davida (syna Maryanne Trumpové, pozn. red.). Musel porazit i sedmileté dítě.“

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat