Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Česko bez důkazů obvinilo Rusko, hlásá Kreml. Odvolává se přitom na Zemanův projev

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov foto: ČTK

Moskva - Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí s odvoláním na nedělní projev českého prezidenta Miloše Zemana před novináři prohlásil, že Česko bez důkazů obvinilo Rusko, čímž napáchalo mimořádnou škodu ve vzájemných vztazích. Uvedla to agentura TASS.
  14:29aktualizováno  15:18

Kreml podle ní upozorňuje na výroky českého prezidenta, „který přiznal, že ve zprávách kontrarozvědky nejsou důkazy o přítomnosti nějakých ‚ruských agentů‘ v muničním skladu ve Vrběticích“.

„V této souvislosti můžeme zopakovat ještě jednou, že jakákoli obvinění Ruska v souvislosti s různými událostmi v Česku jsou naprosto neopodstatněná,“ řekl mluvčí Peskov. „Rozhlašování takových obvinění bez důkazů, bez důvodu je neobvyklé, nepřátelské a odporuje zájmům obou zemí a již to napáchalo mimořádnou škodu ve dvoustranných vztazích,“ dodal.

Za „naprosto rozumná“ označil Zemanova vyjádření o nezbytnosti vyšetřit všechny verze výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

„Prezident Zeman navrhl pouze pokračovat v prozkoumání všech verzí toho, co se stalo před sedmi lety, nic víc,“ řekl Lavrov podle agentury Interfax. Negativní reakce na Zemanova slova, a to i ze strany českého parlamentu, který podle Interfaxu prezidenta obviňuje, že brání vyšetřování, podle ruského ministra svědčí pouze o tom, že autoři takových prohlášení už sami rozhodli, že „nic kromě ruské viny neexistuje“. Situace okolo výbuchů ve Vrběticích podle Lavrova také svědčí o tom, že byly porušeny normy a pravidla Evropské unie, jakož i mezinárodní úmluvy.

Kvůli výbuchům minulý víkend vypukla mezi Prahou a Moskvou diplomatická roztržka. Stalo se tak po zveřejnění informace, že podle české tajné služby důvodné podezření padá na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Rusko označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...